Czy maści sterydowe są bezpieczne w stosowaniu na twarz i skórę głowy? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! Ten artykuł dostarcza informacji na temat skuteczności sterydów w tych obszarach, jak zapobiegać niepożądanym reakcjom i jakie są odpowiednie miejsca ich stosowania. Stosowanie miejscowych sterydów w leczeniu suchej, swędzącej skóry może pomóc Ci pozbyć się różnych problemów skórnych. Oto kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zastosowaniem maści sterydowych na twarz i skórę głowy:
Skuteczność
Maści sterydowe są sformułowane w celu leczenia różnych stanów zapalnych skóry, w tym łuszczycy i egzemy. Mogą być stosowane bezpośrednio na skórę lub nakładane na dotknięte chorobą miejsca za pomocą maści do stosowania miejscowego. Kremy są najczęstszą formą miejscowych sterydów i są zalecane w przypadku zmian ostrych lub podostrych. Kremy muszą zawierać emulgatory i środki konserwujące, które mogą uczulać niektóre osoby. Lotiony i żele mają na ogół mniejszą siłę działania, ale często zawierają glikol propylenowy jako środek zwiększający penetrację.
Czas trwania leczenia będzie zależał od nasilenia i rodzaju zmiany, odpowiedzi pacjenta na leczenie, częstości nawrotów i innych czynników. Ogólnie rzecz biorąc, korzyści wynikające z zastosowania TCS przewyższają ryzyko związane z niedostatecznym lub nadmiernym leczeniem. Aby zapobiec niedostatecznemu lub nadmiernemu leczeniu, lekarze powinni edukować pacjentów. Na przykład, pacjent musi być świadomy skutków ubocznych i właściwego dawkowania.
Skutki uboczne
Miejscowe sterydy, takie jak hydrokortyzon i glikokortykoidy, są popularnym sposobem leczenia trądziku. Sterydy miejscowe stosuje się na dotknięte miejsce raz lub dwa razy dziennie, a dawkowanie zależy od nasilenia problemu – Ta sekcja pochodzi od autora serwisu poradniksocialmedia.pl. Sterydy miejscowe powinny być stosowane w niewielkiej ilości na dotknięty obszar i wcierane aż do wchłonięcia leku. Jak w przypadku każdego leku, ważne jest, aby po zastosowaniu miejscowego sterydu na skórę umyć ręce.
Chociaż miejscowe steroidy są ogólnie bezpieczne, długotrwałe stosowanie lub nadmierne stosowanie maści steroidowych o dużej sile działania może powodować niepożądane działania niepożądane. W większości przypadków łagodne działania niepożądane są jednak rzadkie i przejściowe, natomiast ciężkie działania niepożądane mogą występować przez długi czas. Jednak działania niepożądane maści sterydowych na skórę głowy i twarzy mogą być bardzo nieprzyjemne i należy je minimalizować lub całkowicie unikać.
Działania niepożądane
W przeglądzie systematycznym badacze zidentyfikowali 36 randomizowanych badań kontrolowanych dotyczących miejscowych kortykosteroidów. Wśród leków były inhibitory kalcyneuryny, takrolimus, pimekrolimus i ketokonazol. Leki były stosowane przez co najmniej cztery tygodnie, a skuteczność każdego z nich oceniano w odniesieniu do działań niepożądanych i łatwości stosowania. Niemniej jednak użytkownicy powinni skonsultować się ze swoimi lekarzami przed zastosowaniem miejscowych sterydów do skóry głowy i twarzy.
Oprócz nieskuteczności w oczyszczaniu skóry, steroidy stosowane miejscowo mogą prowadzić do działań niepożądanych. Objawy trądziku różowatego wywołanego przez sterydy mogą obejmować rumień, grudki lub krostki. Stan ten nasila się w przypadku stosowania miejscowych sterydów o niskiej sile działania. Objawy mogą również powrócić po odstawieniu sterydu. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia rumienia powrotnego, należy stosować chłodne, wilgotne okłady.
Odpowiednie obszary zastosowania
Miejscowe kortykosteroidy są najbardziej skuteczne w przypadku ostrych i podostrych zmian płaczących. Sterydy miejscowe stosuje się raz lub dwa razy dziennie. Należy jednak zachować ostrożność przy stosowaniu ich w okolicach oczu. Dostępne są różne preparaty sterydów miejscowych. Oto niektóre z najczęstszych rodzajów sterydów i ich odpowiednie obszary zastosowania. Wszystkie te sterydy mają swoje skutki uboczne, a prawidłowe zastosowanie będzie zależało od rodzaju zmiany, którą masz.
Sterydy miejscowe są dostępne w różnych preparatach i mocach. Odpowiedni steryd do danej zmiany skórnej należy dobrać w zależności od schorzenia podstawowego, sposobu podawania oraz częstotliwości stosowania. Steryd, który jest łagodny i bezpieczny do długotrwałego stosowania powinien być przepisywany tylko w bardzo szczególnych okolicznościach. Steroidy o większej sile działania mogą być korzystne dla niektórych pacjentów, ale leki te mają większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
Podobne tematy