Centrum Urody Memo

Miejsce w którym dowiesz się jak dbać o swoje ciało, włosy i paznokcie.

Elektrostymulacja włosów – co to jest i co daje?

Elektrostymulacja włosów – co to jest i co daje?

Zapewne słyszałaś o elektrostymulacji włosów. Ale co to jest i co daje? W tym artykule omówimy, co dokładnie robi ta technologia, jak może powodować ból mięśni i jak może poprawić regenerację włosów. Ta technika jest również dobrą opcją dla utraty włosów, ponieważ jest bardziej delikatna niż zabiegi na przerzedzenie włosów.

Elektrostymulacja włosów stymuluje jednokomórkowy korelat EEOAE

Pęczki włosów reagują na stymulację elektryczną o częstotliwości do 100 Hz. Oscylują w przeciwnej polaryzacji podczas fazy ujemnej, a amplituda oscylacji zmniejsza się podczas fazy dodatniej. Po przerwie w działaniu bodźca oscylacje te wracają do tempa spontanicznego. Natomiast impulsy elektryczne o czasie trwania 1 ms wywoływały odpowiedzi o przeciwnej polaryzacji i wolniejsze oscylacje przy częstotliwości 16 Hz.

Aby zbadać mechanizm EEOAE, badacze przeprowadzili eksperymenty na pęczkach włosów w warunkach in vitro. Wystawili oni mieszki włosowe na działanie stałego prądu poprzez elektrodę transepitelialną. Eksperymenty te wykazały, że pojedyncze pęczki włosów wytwarzają energiczne oscylacje podczas sinusoidalnej stymulacji elektrycznej, co może być jednokomórkowym korelatem EEOAE. Stymulacja elektryczna komórek włosowych wywołuje emisję otoakustyczną w ślimakach ssaków. Jednakże ślimaki zwierząt innych niż ssaki nie posiadają zewnętrznych komórek włosowych ani prestiny, a zatem nie wykazują elektromotoryczności w zakresie wysokich częstotliwości.

Inne wpisy:  Alopecia Areata - czy można wykonać przeszczep włosów?

Na biegunowość prądu elektrycznego powstającego w wyniku stymulacji transepitelialnej wpływa napięcie przyłożone do pęczka włosów. Bodziec ujemny zwiększa stężenie Ca2+ w cytoplazmie stereokomórkowej, co ułatwia szybkie zamykanie kanałów. Im wyższe stężenie Ca2+, tym mniejsze oscylacje. Odwrotnie jest w przypadku bodźca dodatniego, który obniża napływ Ca2+ i prowadzi do mniejszych, szybszych oscylacji.

Może powodować ból mięśni

Jeśli cierpisz na przewlekły ból, elektrostymulacja jest świetnym rozwiązaniem. Urządzenie jest zasilane bateriami i zawiera samoprzylepne elektrody, które umieszcza się na skórze nad bolesnym obszarem. Urządzenie dostarcza łagodne impulsy elektryczne, powodując uczucie mrowienia, które zwykle trwa około 30 minut. Uczucie mrowienia może pomóc rozluźnić napięte mięśnie. Elektrostymulacja jest również doskonałym zabiegiem w leczeniu skurczów mięśni i może być stosowana z innymi formami terapii.

Inne wpisy:  Czy przeszczep włosów jest trwały? Lekarz wyjaśnia

Pobudza regenerację włosów

W nowym badaniu stwierdzono, że stosowanie bezprzewodowego plastra na skórę głowy może stymulować wzrost nowych włosów. Naukowcy stwierdzili, że impulsy elektryczne wytwarzane przez plaster stymulują wzrost włosów u szczurów, które zostały ogolone. Impulsy elektryczne mogą być generowane z przypadkowych ruchów ciała. Badacze stwierdzili, że impulsy elektryczne wywołały szybszy wzrost włosów u szczurów niż w grupach kontrolnych. Wyniki sugerują, że zabieg ten mógłby być skuteczny dla pacjentów z utratą włosów.

Inne wpisy:  Karboksyterapia na włosy - jak wygląda zabieg?

Urządzenie do stymulacji elektrycznej działa poprzez zbieranie energii z przypadkowych ruchów ciała, a następnie wysyłanie łagodnych impulsów elektrycznych do skóry. Procedura ta pobudza wzrost włosów u zwierząt i ludzi, a także była skuteczna w zapobieganiu łysieniu u szczurów laboratoryjnych. Naukowcy stwierdzili, że urządzenie jest trwałe i może być noszone przez długi czas. Element wielkości znaczka pocztowego pozostawał w kontakcie ze skórą przez dwa tygodnie. Badanie wykazało, że zabieg był równie skuteczny jak dwa leki przeciw łysieniu.

Podobne tematy