Centrum Urody Memo

Miejsce w którym dowiesz się jak dbać o swoje ciało, włosy i paznokcie.

Jak długo rosną włosy? Lekarz odpowiada

Jak długo rosną włosy? Lekarz odpowiada

Jeśli zastanawiasz się jak długo rosną Twoje włosy, nie jesteś sam. Według Agency for Toxic Substances and Disease Registry, włosy na skórze głowy rosną od 1 do 1,5 centymetra miesięcznie – czyli od 0,2 do 0,7 cala miesięcznie. W ciągu jednego roku przeciętnej osobie przybywa około sześciu centymetrów włosów. Średnia ta nie obejmuje włosów na twarzy, które rosną nieco wolniej.

0,44 mm na dzień

Ile włosów rośnie przeciętnej osobie każdego miesiąca? Odpowiedź brzmi: od pół do jednego centymetra. To około ćwierć cala, a tempo wzrostu różni się w zależności od osoby. Szybciej rosną włosy u kobiet, którym co miesiąc przybywa około pół cala, wolniej u mężczyzn. Odpowiedź może być różna, w zależności od tego, co jesz.

Włosy mają okresy energetyczne w ciągu dnia i okresy odpoczynku. Podczas gdy nasze ciało ucina sobie drzemkę w nocy, włosy biorą przykład z reszty ciała. Dlatego w nocy wzrost włosów jest wolniejszy. Z drugiej strony, włosy otrzymują zastrzyk energii w godzinach porannych i popołudniowych, od 10 do 11 rano i od 4 do 6 wieczorem. Choć wzrost włosów w tych godzinach jest powolny, to jednak postępy są imponujące.

Czynniki wpływające na wzrost włosów

Stres jest wiodącym czynnikiem wpływającym na wzrost włosów. Może pochodzić z różnych czynników, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych. Może być spowodowany presją w pracy lub w życiu osobistym. Ponieważ coraz więcej osób boryka się z problemami psychicznymi, zaleca się stosowanie zrównoważonej diety i regularne ćwiczenia. Stres jest również szkodliwy dla zdrowia jelit, dlatego zaleca się unikanie nadmiernego picia. Ponadto, nadmierny stres może negatywnie wpływać na wzrost włosów. Aby pokonać stres, zaleca się stosowanie zrównoważonej diety z odpowiednią ilością witamin i minerałów.

Inne wpisy:  Sposoby na pozbycie się loków z włosów - kilka wskazówek jak zapobiegać puszeniu się włosów

Klimat otoczenia ma istotny wpływ na wzrost włosów. Ciepła pogoda sprzyja wzrostowi włosów, ale może również uszkodzić skórę głowy i włosy. W lecie należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Jednak zimne powietrze może również spowolnić wzrost włosów. Palenie papierosów jest również związane z przedwczesnym starzeniem się włosów. Oprócz temperatury, ważnym czynnikiem jest również dieta. Jedzenie zdrowej diety sprzyja szybszemu wzrostowi włosów. Dieta bogata w witaminę A, cynk i kwasy tłuszczowe jest idealna dla zdrowych włosów.

Oprócz odpowiedniej diety, dla zdrowego wzrostu włosów ważny jest zdrowy styl życia. Zadbaj o odpowiednią ilość odpoczynku, ponieważ nieodpowiedni odpoczynek wpływa na różne procesy zachodzące w organizmie. Co więcej, odpowiednia ilość snu pomaga odzyskać energię i poprawić ogólny stan zdrowia. Co więcej, ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie krwi do skóry głowy i zwiększają jej dotlenienie. Należy zacząć włączać aktywność fizyczną do swojej rutyny. Ważne jest, aby utrzymać skórę głowy w zdrowiu, aby zapewnić optymalny wzrost włosów.

Ogólnie rzecz biorąc, wzrost włosów jest regulowany przez trzy fazy. Pierwsza faza nazywana jest fazą anagenu i polega na szybkim podziale komórek cebulki włosa. Druga faza, faza katagenu, składa się z okresu odpoczynku, podczas którego zewnętrzna osłonka korzenia pozostaje połączona z mieszkiem włosowym. Ostatnia faza, telogen, charakteryzuje się fazą spoczynku, która spowalnia wzrost włosów. Włos następnie wyrasta z nowych włosów poniżej fazy telogenu.

Inne wpisy:  Jak kręcić włosy przez noc w domu

Tempo wzrostu włosów w lecie

To prawda, że latem zaobserwujesz szybszy wzrost włosów, ale czy to prawda? Może to wynikać z większej ilości światła słonecznego, naturalnie podwyższonego poziomu estrogenów i lepszej diety, ale różnica jest niewielka. Istnieją jednak sposoby, aby poprawić zdrowie włosów i zmniejszyć ich wypadanie. Oto kilka wskazówek, które sprawią, że Twoje letnie fryzury będą bardziej miękkie. I nie martw się, letni porost powróci!

Latem zauważysz szybszy wzrost włosów niż zimą. To dlatego, że cieplejsze temperatury sprzyjają wzrostowi włosów. Dłuższe dni również pomagają utrzymać zdrowe pasma. Ponadto, w cieplejszych miesiącach ludzie są bardziej aktywni, a ćwiczenia sprzyjają wzrostowi włosów. Aby zmierzyć swój wzrost, użyj taśmy mierniczej. Mierz od podstawy skóry głowy do samego końca włosów. Jeśli nie mierzysz od nasady do końca, pomiar nie będzie dokładny.

Wysokie temperatury powodują również przyspieszenie wzrostu włosów latem. Wyższe temperatury zmniejszają zapotrzebowanie organizmu na ciepło, dzięki czemu poprawia się krążenie krwi na skórze głowy. Ten zwiększony przepływ krwi zapewnia skórze głowy odpowiednie składniki odżywcze i tlen. Stymuluje również produkcję keratyny, co prowadzi do szybszego wzrostu włosów. W rzeczywistości, letnia pogoda przyspiesza wzrost włosów nawet o 15 procent! Dlaczego więc letnia pogoda ma taki wpływ na wzrost włosów?

Inne wpisy:  Dlaczego moje włosy się przetłuszczają? Odpowiedź eksperta

W tym samym badaniu naukowcy zmierzyli tempo wzrostu włosów u mężczyzn i kobiet z brodami i włosami na nogach. Stwierdzili, że w zimie tempo wzrostu było najwolniejsze. Jednak rosło ono stale aż do lipca, kiedy to osiągnęło najwyższy poziom. Choć wyniki te nie zostały powtórzone w badaniach z udziałem kobiet, mogą być dla nich istotne. W lecie będziesz mieć mniej wypadających włosów i więcej odrastających pasm.

Innym sposobem na zwiększenie wzrostu włosów latem jest wzięcie zimnej kąpieli. Może ona pomóc mieszkom włosowym w tworzeniu nowych włosów. Regularne mycie i szczotkowanie wspomoże ten proces. W tej fazie, włosy tracą około 50 do 100 włosów dziennie. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, dbaj o swoje włosy i postaraj się wyhodować dłuższe letnie fryzury! Łatwo jest osiągnąć lepsze tempo wzrostu włosów latem!

Jedz latem więcej owoców i warzyw. Latem łatwiej jest włączyć do swojej diety owoce i warzywa niż zimą, co może być trudne. Włączenie większej ilości warzyw do codziennej diety nie jest łatwym zadaniem, ale pamiętaj, że im więcej owoców i warzyw zjesz, tym więcej włosów Ci wyrośnie. Dlatego jedz więcej i ciesz się latem! To może zrobić wielką różnicę!

Podobne tematy