Centrum Urody Memo

Miejsce w którym dowiesz się jak dbać o swoje ciało, włosy i paznokcie.

Co powoduje obrzęk kostek na stopach?

Co powoduje obrzęk kostek na stopach?

Istnieje wiele różnych przyczyn spuchniętych kostek i stóp. Powszechne przyczyny to choroby naczyniowe, obrzęk limfatyczny, infekcje i leki. Leczenie może obejmować odpoczynek i okłady z lodu stosowane przez dwadzieścia do trzydziestu minut co dwie do trzech godzin. Twój lekarz użyje kombinacji środków domowych i procedur medycznych, aby zdiagnozować przyczynę obrzęku. Lekarz zaleci również odpowiednie ćwiczenia w celu poprawy przepływu krwi do dotkniętego obszaru.

Obrzęk limfatyczny

U osoby cierpiącej na obrzęk limfatyczny mogą wystąpić obrzęki kostek i stóp po obu stronach ciała. Jest to częste i zazwyczaj jest wynikiem choroby podstawowej. Może wystąpić u osób, które spędzają długie okresy czasu w pozycji stojącej lub chorują na cukrzycę. Objawy mogą obejmować od bezbolesnego obrzęku do zmian skórnych i owrzodzeń, które mogą prowadzić do wtórnych zakażeń.

Leczenie obrzęku limfatycznego skupia się na zmniejszeniu obrzęku i bólu. Fizykoterapia jest pierwszą linią obrony przed dyskomfortem związanym z tym stanem. Pacjenci mogą przyjmować niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), aby złagodzić ból. Przepisywany na receptę ketoprofen wykazał obiecujące działanie w zmniejszaniu bólu. Pacjenci mogą również szukać pomocy u terapeuty zajmującego się obrzękiem limfatycznym w celu zmniejszenia obrzęku.

Podczas gdy większość pacjentów z opuchniętymi kostkami i stopami ma dobre wyniki, niewielki odsetek będzie miał długoterminowe lub przewlekłe przyczyny obrzęku. Na przykład, zwykłe skręcenie kostki będzie wymagało zastosowania kompresu z lodu przez maksymalnie 20 minut co dwie godziny. Osoby z chorobami podstawowymi mogą wymagać bardziej rozbudowanego planu leczenia.

Leczenie obrzęku limfatycznego polega na stosowaniu odzieży uciskowej, która jest noszona na dotkniętej nodze przez dłuższy czas. Te ubrania uciskowe nie są pokrywane przez Medicare. Jednak domowe pompy uciskowe są pokrywane, jeśli odzież uciskowa nie działa dobrze. Drugorzędne ubezpieczenie może również pokryć odzież uciskową. Pacjenci mogą również potrzebować zmian w stylu życia, aby pomóc zmniejszyć obrzęk i ból. Powinni oni ograniczyć swoją aktywność fizyczną i unikać noszenia ciasnej biżuterii lub kąpieli w gorącej wodzie. Powinni również regularnie nawilżać swoje stopy, aby zapobiec stopie sportowca.

Choroba naczyniowa

Obrzęk kostek na stopach może wskazywać na poważny stan zdrowia. Jeśli towarzyszy mu gorączka, ból, zaczerwienienie i otwarte owrzodzenia, najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza. Choroba naczyniowa jest często uleczalna przy odpowiednim leczeniu, ale istnieją pewne objawy, na które powinieneś zwracać uwagę. Skonsultuj się ze specjalistą od chorób naczyń, aby uzyskać właściwą diagnozę i plan leczenia.

Inne wpisy:  Spuchnięte stopy - przyczyny i sposoby leczenia

Żylaki mogą powodować obrzęki w kostkach. Żyły te stają się powiększone i tracą zdolność do utrzymania przepływu krwi z powrotem do serca. Wynikające z tego gromadzenie się krwi w nogach powoduje ból i obrzęk. We wczesnych stadiach, powierzchowne żylaki mogą być widoczne jako sznury lub klastra winogron na nodze i może rozciągać się w górę do kolan lub ud. Z kolei żylaki głębokie mogą prowadzić do przewlekłego obrzęku kostek i stóp, a nawet powodować owrzodzenie.

Istnieje wiele różnych przyczyn obrzęku kostek na stopach. Zator w małej tętnicy może być przyczyną spuchniętych kostek. Inną przyczyną obrzęku kostek jest zablokowana tętnica w pachwinie. Blokada w tętnicy podkolanowej, która prowadzi do niewydolności nerek, jest również możliwą przyczyną. Oprócz chorób naczyniowych, narażenie na zimno może wywołać zjawisko Raynauda.

Infekcja

Spuchnięte kostki i stopy są częstym objawem różnych stanów chorobowych, w tym infekcji, zakażeń bakteryjnych i urazów. Obrzękowi może towarzyszyć wysypka, zaczerwienienie, a nawet gorączka i dreszcze. W niektórych przypadkach, obrzęk może być spowodowane przez przerwę w skórze. Warunki te wymagają leczenia, w tym drenażu. W niektórych przypadkach obrzęk jest objawem poważnej choroby, takiej jak choroba płuc lub serca.

Do częstych przyczyn obrzęku stóp i kostek należą zakażenie skóry i niewydolność żylna. Stan zapalny często powoduje ból lub zaczerwienienie. Wrastające paznokcie, infekcje między palcami i ciężkie przypadki stopy sportowca mogą również powodować obrzęk. Zakażenia w stopach i kostkach mogą być również spowodowane urazem lub cukrzycą, choć nie zawsze wymagają one natychmiastowego leczenia. Ciąża może również powodować obrzęk stóp i kostek. Dzieje się tak, ponieważ rosnąca macica wywiera nacisk na żyły, które odprowadzają krew z nóg.

Jeśli kostki i stopy puchną, podolog może leczyć ten stan. Lekarz może określić, które schorzenie jest przyczyną obrzęku i przepisać lekarstwo. Istnieje wiele przyczyn obrzęku stóp i kostek, a profesjonalny podolog może pomóc w znalezieniu rozwiązania, które pozwoli pozbyć się tego niewygodnego stanu i zapobiec jego ponownemu wystąpieniu.

Inne wpisy:  Krem na nieprzyjemny zapach stóp - który wybrać?

Leki

Leki na obrzęk kostek na stopie mogą być stosowane z kilku powodów. Należą do nich: urazowe uszkodzenie stopy; ostry obrzęk kostki; oraz przewlekły obrzęk, który jest spowodowany złą gospodarką płynami u pacjenta z podwyższonym tętnem. Lekarz może przepisać leki moczopędne w leczeniu obrzęku kostek i zalecić inne zabiegi w razie potrzeby. Ważne jest jednak, aby przed przyjęciem jakichkolwiek leków zasięgnąć porady lekarza.

Oprócz leków istnieją pewne zmiany w stylu życia, które można wprowadzić, aby zmniejszyć obrzęk kostek. Podniesienie stóp może zachęcić krew do przepływu w górę i zmniejszyć obrzęk. Ponadto, można zmniejszyć ilość spożywanej soli i zwiększyć aktywność fizyczną. W zależności od przyczyny obrzęku kostek, może być konieczne wykonanie pewnych badań, ale proste zmiany stylu życia mogą pomóc w zmniejszeniu obrzęku. Powinieneś zgłosić się do lekarza, jeśli nie jesteś pewien, co jest przyczyną Twoich puchnących kostek i stóp.

Obrzęk kostek na stopach jest częstym stanem medycznym. Nieleczona, może prowadzić do innych powikłań, takich jak wrzody, infekcje i żylaki. W rzadkich przypadkach może być objawem choroby serca lub niewydolności nerek. W zależności od przyczyny, obrzęk kostek może wahać się od bezbolesnego powiększenia do owrzodzenia z drenażem ropnym. Lekarz przepisze najlepsze leki w danej sytuacji.

W poszukiwaniu dodatkowych porad na temat zdrowego stylu życia, który może przyczynić się do redukcji obrzęków, warto odwiedzić stronę OdżywkiFit, gdzie znajdziesz wiele cennych informacji i produktów wspierających zdrowie.

Uraz

Jeśli doznasz urazu kostek na stopach, koniecznie poszukaj natychmiastowej pomocy medycznej. Ten rodzaj urazu może wystąpić w wielu różnych rodzajach aktywności. Niektóre sporty i zajęcia, takie jak gimnastyka i piłka nożna, zwiększają ryzyko wystąpienia urazów stóp i kostek. Starsi dorośli są również bardziej narażeni na urazy kostki ze względu na wiek, zmniejszoną wytrzymałość kości i potencjalne problemy z równowagą. Jednakże, jeżeli doznasz urazu podczas aktywności nie związanej ze sportem, zazwyczaj możesz leczyć go w domu.

W większości przypadków, czas powrotu do zdrowia po zwichnięciu kostki może trwać kilka tygodni lub miesięcy. Fizykoterapia jest często zalecana podczas powrotu do zdrowia i może obejmować kombinację ćwiczeń rozciągających, wzmacniających i mobilizujących. Istnieją jednak pewne zagrożenia związane ze zwichnięciami kostki, które mogą wymagać leczenia chirurgicznego. Pomimo tych zagrożeń, istnieje kilka opcji leczenia dostępnych. Opcje leczenia zwichnięć kostki obejmują fizykoterapię, operację i okres odpoczynku.

Inne wpisy:  Ćwiczenia na bolące stopy

Jeśli masz zwichnięcie kostki, lekarz może przepisać leki dostępne bez recepty, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne. Są one bardzo skuteczne w leczeniu skręcenia kostki. Jednakże, należy skonsultować się z lekarzem, jeśli cierpisz z powodu złamanej kostki. Specjalista od stóp w Arlington/Mansfield Foot & Ankle Center może pomóc Ci stanąć na nogi i powrócić do normalnej codziennej rutyny.

Zapalenie

Przyczyną obrzęku stóp i kostek może być wszystko, od kontuzji lub urazu do pewnych warunków medycznych. Czasami nie jest łatwo wskazać dokładną przyczynę, ale lekarz może pomóc w jej identyfikacji. Obrzęk stóp i kostek może być niewygodny i zakłócać zdolność poruszania się. Podiatra może pomóc w ustaleniu przyczyny obrzęku i jego leczeniu. W niektórych przypadkach obrzęk może być objawem innego stanu chorobowego, takiego jak zakrzepy krwi lub problemy z żyłami.

Obrzęk kostek i stóp może być spowodowany przez wiele warunków, w tym uraz lub infekcję. W niektórych przypadkach obrzęk ustępuje samoistnie po kilku godzinach, ale może być również wynikiem przewlekłego stanu zapalnego. Przewlekły stan zapalny może przyczynić się do innych chorób, takich jak choroby układu krążenia i cukrzyca typu 2. Jeśli cierpisz na przewlekły obrzęk stóp i kostek, powinieneś jak najszybciej zwrócić się do lekarza.

Obrzęk stóp i kostek może być również objawem poważnego problemu podstawowego. Objawom tym zwykle towarzyszy ból i zaczerwienienie. Są one częstym objawem infekcji dotykających stopy, w tym stopy sportowca, wrastających paznokci u stóp i infekcji między palcami. Niektóre infekcje występują w stawach bez żadnego urazu, ale są rzadkie i mogą powodować ból i obrzęk. Innym częstym objawem spuchniętych kostek i stóp jest ciąża. W tym czasie macica zwiększa objętość płynu w naczyniach krwionośnych i wywiera nacisk na żyły, które przenoszą krew z nóg do stóp.

Podobne tematy