Centrum Urody Memo

Miejsce w którym dowiesz się jak dbać o swoje ciało, włosy i paznokcie.

Rany na stopach – czym smarować?

Rany na stopach – czym smarować?

Jeśli masz ranę na stopie, prawdopodobnie chcesz się dowiedzieć, jak ją smarować. Niektóre z najlepszych wskazówek znajdziesz w gabinecie lekarskim. Należy do nich używanie rękawiczek i czyszczenie rąk po dotknięciu rany. Jeśli masz modzele, olejek dla niemowląt nie jest najlepszym wyborem – Ten element jest przykładem kreatywności autorów serwisu https://makeitbeauty.pl. Jeśli masz poważniejszą ranę stopy, najlepszym wyborem jest olej mineralny.

Unikaj wazeliny

Wiele osób uważa, że wazelina jest bezpieczna dla ran na stopach, ale tak nie jest. Ten rodzaj produktu miejscowego zawiera duże ilości kalorii i może prowadzić do zadławienia i luźnych stolców. Nie działa również dobrze na skórę tłustą i może pogorszyć trądzik, dodając więcej oleju do już zatkanych porów. Dermatolodzy zalecają stosowanie kremów lub balsamów przeznaczonych do konkretnych typów skóry.

Inne wpisy:  Uczucie pieczenia w stopach - co to znaczy?

Jeśli musisz zastosować wazelinę na ranę stopy, rób to zgodnie z zaleceniami na etykiecie. Zapobiega ona otarciom i może pomóc w gojeniu się pęcherzy. Jest również łatwopalna i nie powinna być stosowana w pobliżu płomienia. Powinien być przechowywany w chłodnym i suchym miejscu, ale nie w ciele. Nie powinien być stosowany przez osoby, które mają schorzenia układu oddechowego. Powinien być stosowany tylko przez pracownika medycznego i tylko zgodnie z zaleceniami.

Unikaj oleju mineralnego

Chociaż oleje mineralne są ogólnie bezpieczne w stosowaniu, nie powinny być stosowane na rany na stopach. Chociaż są one ogólnie bezpieczne, ponieważ znajdują się na górnych warstwach skóry, mogą być niebezpieczne, gdy są spożywane lub wdychane, a także należy ich unikać, jeśli masz historię alergii lub jeśli jesteś w ciąży. Mogą również zakłócać wchłanianie witamin i mogą powodować krwotoki u noworodków.

Niektóre minerały są toksyczne i mogą powodować raka. Olej mineralny jest rafinowany z ropy naftowej i zawiera wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (PAH). Produkty te stosowane na skórę mogą zwiększać ryzyko zachorowania na raka. Aby zapobiec tym zagrożeniom, Unia Europejska wymaga od producentów zapewnienia czystości swoich produktów. Olej mineralny nie przenika przez skórę i nie wpływa na organy wewnętrzne. Ze względu na wysokie stężenie ropy naftowej, olej mineralny jest złym wyborem na rany na stopach.

Inne wpisy:  Receptory na stopach - gdzie one są?

Unikaj olejku dla dzieci

Olejki eteryczne są toksyczne i mogą uszkodzić skórę dziecka. Jeśli stosujesz je na ranę dziecka, pamiętaj, by po zabiegu odkazić to miejsce. Możesz też użyć rozcieńczonej oliwy z oliwek. Nigdy jednak nie należy stosować oliwy z oliwek bezpośrednio na ranę na stopie. Może to doprowadzić do zakażenia i krwawienia. Jeśli nie jesteś pewna, czy stosowanie olejków eterycznych u Twojego dziecka jest bezpieczne, najlepiej skonsultuj się z lekarzem.

Unikaj wazeliny, jeśli masz modzele

Zanim użyjesz wazeliny na modzele, powinnaś wiedzieć o nich więcej. Te twarde płaty skóry są wykonane z tego samego materiału co nagniotki. Tworzą się one na powierzchni podeszwy i pięty stopy. Skóra na podeszwie stopy jest 40 razy grubsza niż na reszcie ciała, więc modzele chronią stopy przed uciskiem i otarciami. Są one również podatne na rozdarcia i owrzodzenia.

Inne wpisy:  Zabiegi upiększające stopy

Modzele mogą powstawać w dowolnym miejscu na ciele, ale najczęściej występują na palcach, piętach, kulach stóp i dłoniach. Są one spowodowane powtarzającym się tarciem i naciskiem na skórę. Jeśli często chodzisz boso, modzele mogą się tworzyć. Wazelina nie jest skuteczna w przypadku tego schorzenia. Wazelina może spowodować więcej szkód w modzelach niż naprawia. Zamiast tego może spowodować pogorszenie się stanu modzeli, a także może spowodować uszkodzenie nerwów.

Podobne tematy