Centrum Urody Memo

Miejsce w którym dowiesz się jak dbać o swoje ciało, włosy i paznokcie.

Swędzenie stóp w czasie ciąży

Swędzenie stóp w czasie ciąży

Swędzące stopy są niekomfortową częścią ciąży. Podczas gdy swędzenie jest bardziej dotkliwe w nocy, możesz uznać, że jest mniej nieprzyjemne w ciągu dnia, kiedy chodzisz. Możesz zmniejszyć swędzenie poprzez zmniejszenie nacisku na stopy, nawilżanie ich delikatnym kremem do stóp oraz moczenie ich w zimnej wodzie. Jeśli swędzenie nie ustępuje po zastosowaniu tych środków, może to być oznaka problemu z nerkami lub wątrobą. Swędzenie i zaczerwienienie może być oznaką problemów z nerkami lub wątrobą.

Ciąża powoduje pruritus gravidarum

Jednym z najbardziej niekomfortowych aspektów ciąży jest świąd, powszechna dolegliwość wśród kobiet w ciąży. Zaburza on sen i nastrój, a nawet może prowadzić do depresji. Przyczyna świądu jest niejasna, dlatego ważne jest ustalenie, czy jest to choroba podstawowa czy wtórna. W czasie ciąży świąd występuje w dłoniach i stopach częściej niż w innych częściach ciała. Wywiad kliniczny i badanie fizykalne są kluczowe w określeniu dokładnej przyczyny tego stanu. Poniższa tabela podsumowuje najczęstsze przyczyny tego stanu.

Polimorficzny rumień ciążowy (PUPPP) to niespecyficzna wysypka, która rozwija się w trzecim lub czwartym trymestrze ciąży. Jest rzadka w pierwszych ciążach i może dotyczyć jednej na 160 kobiet. Ciąża mnoga może powodować zwiększone ryzyko wystąpienia tego stanu, choć może on wystąpić na wszystkich etapach ciąży. Kobieta doświadczająca tego stanu powinna skonsultować się z lekarzem, jeśli wysypka jest uporczywa lub utrzymuje się po porodzie.

Chociaż świąd może występować bez zmian skórnych, może być wskaźnikiem choroby podstawowej, która może wywołać wysypkę i pogorszyć stan zdrowia dziecka. Jeśli kobieta cierpi na świąd związany z ciążą, lekarz przepisze jej lek przeciwhistaminowy, aby złagodzić dyskomfort. Witamina K jest również zalecana jako leczenie świądu ciążowego (pruritus gravidarum), ale nie powinna być przyjmowana w późnym okresie ciąży, ponieważ może powodować niedokrwistość hemolityczną i hiperbilirubinemię. Ponadto kobiety w ciąży chore na padaczkę również powinny unikać przyjmowania witaminy K, gdyż może ona prowadzić do kernicterusu, niedokrwistości hemolitycznej i hiperbilirubinemii.

Oprócz świądu kilka schorzeń dermatologicznych w ciąży może powodować niekorzystne skutki dla matki i dziecka. Do dermatoz ciążowych należą: wyprysk atopowy, pemfigoid gestationis, wyprysk polimorficzny. Schorzenia te są spowodowane zwiększoną aktywnością gruczołów matczynych i rozwojem gruczołów dokrewnych płodu.

Inne wpisy:  Brodawki na palcu - jak sobie radzić?

Szczegółowy wywiad i badanie przedmiotowe są ważne w ustaleniu dokładnej przyczyny świądu w ciąży. Badania krwi, stężenia kwasów żółciowych w surowicy oraz biopsja skóry mogą pomóc w postawieniu prawidłowego rozpoznania. W celu złagodzenia objawów można również stosować różne ogólne metody leczenia świądu, chociaż niektóre z nich mogą zwiększać ryzyko niekorzystnych wyników dla płodu. Niektóre emolienty i kremy miejscowe mogą być stosowane do łagodzenia świądu.

Podwyższony poziom kwasów żółciowych we krwi matki w czasie ciąży jest jedną z najczęstszych przyczyn świądu związanego z ciążą. Zwiększone stężenie kwasów żółciowych odpowiada za intensywny świąd odczuwany przez matkę. Kobieta w ciąży, która doświadcza tych objawów, może potrzebować przejść badania diagnostyczne, aby określić dokładną przyczynę tego stanu. Obejmują one transaminazy wątrobowe, badanie krwi oraz badanie ultrasonograficzne.

Sucha skóra powoduje swędzenie stóp

Istnieje wiele różnych zabiegów dostępnych w leczeniu suchej skóry na stopach. W zależności od stopnia nasilenia dolegliwości, konieczna może być wizyta u podologa, który będzie w stanie zdiagnozować stan i przepisać najlepsze leczenie. Podolog będzie również w stanie wykluczyć infekcje grzybicze i leczyć wszelkie inne problemy ze stopami. Sucha skóra na stopach jest zazwyczaj spowodowana infekcją grzybiczą, taką jak stopa sportowca. Jednak może to być również wynik suchej skóry na stopach.

Przyczyną suchej skóry na stopach może być cukrzyca i inne choroby podstawowe. Niektóre z tych schorzeń mogą wymagać stosowania leków doustnych, takich jak insulina, oraz maści, takich jak leki przeciwhistaminowe. Inne przyczyny suchej skóry to problemy z krążeniem lub grzybica stóp. Leki takie jak środki nawilżające mogą być stosowane w celu zwalczania grzybicy stóp. W niektórych przypadkach możesz doświadczyć swędzenia stóp z powodu innych schorzeń, takich jak stopa sportowca.

Niektóre inne możliwe przyczyny to stopa sportowca, choroby wątroby i nerek. Stopy są często narażone na działanie wielu różnych czynników drażniących, co czyni je szczególnie podatnymi na zaburzenia skóry. Stopy są również narażone na kontakt z obuwiem, które jest pożywką dla bakterii. Oprócz bakterii, ukąszenia robaków i świerzb mogą również powodować swędzenie stóp. Objawy mogą obejmować łuszczącą się czerwoną wysypkę lub swędzące zgrubienia. Ponadto swędzenie stóp może również wskazywać na infekcję bakteryjną lub grzybiczą.

Inne wpisy:  Pleśniawka na stopach - Jak wygląda? Co oznacza?

Mayo Clinic zaleca nawilżanie stóp dwa razy dziennie, raz przed snem. Reguła na czas snu może również obejmować moczenie stóp w wodzie, pocieranie na luffie w celu usunięcia martwego naskórka i umieszczenie ich w skarpetach, aby nasiąkły środkiem nawilżającym. Jeśli suchość jest na tyle poważna, że nie pozwala Ci zasnąć, być może będziesz musiała odwiedzić lekarza, aby znaleźć lekarstwo.

Inną przyczyną suchej skóry na stopach jest ciąża. Zmiany hormonalne w organizmie mogą wpływać na zakończenia nerwowe, które są odpowiedzialne za swędzenie. Może to być również objawem choroby podstawowej, takiej jak łuszczyca. Jeśli masz chorobę medyczną, która wpływa na wątrobę, może być potrzebny wczesny poród. Jednak w większości przypadków, sucha skóra na stopach jest stanem możliwym do opanowania. Jeśli masz suchą skórę na stopach, możesz spróbować domowych sposobów i zastosować balsam kalaminowy, aby zmniejszyć uczucie swędzenia.

Niektórzy ludzie mogą odziedziczyć suchą skórę po swoich rodzicach. Inne osoby cierpią na schorzenia, które powodują suchość skóry, takie jak egzema lub cukrzyca. Suchą skórę powodują również substancje chemiczne znajdujące się w naszym domu, takie jak proszek do prania czy płyn do mycia podłóg. Produkty te pozbawiają skórę wody i mogą powodować suchość skóry. Nie ma jednak lekarstwa na tę przypadłość. Najlepiej jest nauczyć się radzić sobie z tym stanem, dowiadując się więcej na ten temat.

Domowe środki na swędzące ukąszenia pluskiew

Oprócz stosowania aloesu lub oleju kokosowego, domowe środki na swędzące ukąszenia pluskiew na stopach mogą również przynieść pewną ulgę. Olej pomoże ukoić dotknięty obszar i działać jako bariera przed kurzem i brudem. Używanie okładów z lodu na dotkniętym obszarze może być pomocne w krótkim okresie czasu, jak również. Możesz również zastosować torebki z herbatą rumiankową, aby złagodzić swędzenie. Inne domowe środki zaradcze obejmują mentol lub kamforę, które można stosować miejscowo na ukąszone miejsce.

Jeśli swędzenie i obrzęk są wystarczająco silne, zastosowanie okładu z lodu może pomóc zmniejszyć stan zapalny. Alternatywnie, zimny kompres może pomóc złagodzić swędzenie. Zaleca się jednak konsultację z lekarzem, jeśli obrzęk i ból są tak silne, że nie można ich tolerować. Niektóre domowe sposoby na swędzące ukąszenia pluskiew na stopach mogą być skuteczne, ale mogą nie być tak skuteczne jak profesjonalne leczenie.

Inne wpisy:  Stawianie baniek na stopach

Żel aloesowy jest skuteczny w leczeniu ukąszeń komarów. Możesz zastosować żel aloesowy bezpośrednio na obszar, lub możesz kupić gotowy żel do tego celu. Rozgniecione liście bazylii zmieszane z sokiem z cytryny można również nakładać na dotknięte miejsce, aby złagodzić swędzenie. Antyseptyczne właściwości olejku z drzewa herbacianego mogą również pomóc w leczeniu ukąszeń owadów. Należy jednak unikać stosowania żelu aloesowego na dotkniętym obszarze dłużej niż przez kilka godzin.

Soda oczyszczona jest również skutecznym środkiem zaradczym. Ten powszechny składnik jest dostępny praktycznie w każdej kuchni. Pomaga złagodzić ukąszenia komarów i innych owadów. Soda oczyszczona może być stosowana na dotkniętym obszarze w taki sam sposób jak pasta owsiana. Powinieneś trzymać pastę na dotkniętym obszarze przez 10 minut. Jeśli poczujesz jakikolwiek rodzaj podrażnienia skóry, przestań stosować sodę oczyszczoną i poszukaj pomocy medycznej. Aby uzyskać bardziej skuteczne leczenie, skonsultuj się z lekarzem.

Innym domowym środkiem na swędzące ukąszenia robaków na stopach jest zastosowanie pasty do zębów. Zawiera ona mentol, który jest naturalnym środkiem przeciwbólowym. Zmniejsza on obrzęk i daje dotkniętemu miejscu uczucie chłodu. Aloes to kolejne powszechne zioło domowe, które jest skuteczne w leczeniu ukąszeń owadów. Jego właściwości przeciwzapalne sprawiają, że jest to bezpieczne i skuteczne leczenie. Odrobina żelu z aloesu nałożona na dotknięte miejsce pomaga zmniejszyć swędzenie i ograniczyć pokusę drapania.

Aby uzyskać bardziej natychmiastową ulgę, możesz zastosować pastę z sody oczyszczonej na dotknięty obszar. Wymieszanie jednej części sody oczyszczonej z dwiema częściami wody tworzy pastę, która może przynieść tymczasową ulgę. Następnie można przetrzeć dotknięty obszar alkoholem spożywczym. Pomoże to zmniejszyć obrzęk i zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. Inną alternatywą dla sody oczyszczonej jest aloes. Aloes pomaga w leczeniu ukąszeń owadów, ponieważ ma właściwości antyseptyczne i może pomóc im szybciej się zagoić.

Podobne tematy