Centrum Urody Memo

Miejsce w którym dowiesz się jak dbać o swoje ciało, włosy i paznokcie.

Strzał w palec – jak sobie z nim poradzić

Strzał w palec – jak sobie z nim poradzić

Istnieje kilka sposobów radzenia sobie ze strzałem w palec. Możesz skorzystać z internetu, aby znaleźć więcej informacji na temat zdjęć rentgenowskich, złamań stresowych i bólu wrastającego paznokcia. Uzyskanie drugiej opinii od lekarza pomoże Ci szybciej poradzić sobie z bólem. Możesz również udać się do lekarza na wizytę, jeśli ból Cię niepokoi. Jednak zawsze powinieneś być przygotowany na możliwość otrzymania kolejnego strzału w palec.

Wrastający paznokieć u nogi

Chociaż z wrastającym paznokciem u nogi możesz poradzić sobie w domu, powinieneś udać się do podologa, jeśli infekcja jest poważna lub jeśli nie możesz samodzielnie wyleczyć wrastającego paznokcia. Podolog może wykonać zabiegi mające na celu złagodzenie bólu i zapobieżenie infekcji, a także sprawdzić stopę i palec u nogi pod kątem ewentualnych komplikacji. Lekarz zbada palec i stopę, aby określić przyczynę zakażenia i może zalecić stosowanie kremu z kortykosteroidami, aby ułatwić gojenie się tego obszaru.

Wrastające paznokcie u stóp mogą powodować zapalenie tkanki łącznej i posocznicę, czyli zakażenie bakteryjne, które może rozprzestrzeniać się po całym organizmie. Pacjenci z osłabionym układem odpornościowym są szczególnie narażeni na infekcje. Ciągły ból związany z wrastającym paznokciem może uszkodzić także inne stawy. Dlatego ważne jest, aby leczyć go natychmiast, ponieważ może to prowadzić do dalszych komplikacji.

Podagra

Strzał w palec u nogi może być bolesny i możesz chcieć wiedzieć, jak sobie z nim poradzić. Lekarz poda Ci lek odrętwiający, aby było to bardziej komfortowe. Możesz również chcieć zastosować zastrzyk przeciwtężcowy lub krem z antybiotykiem na to miejsce. Pomoże to zapobiec zakażeniu i pozwoli Twojemu palcowi u nogi się zagoić. Opatrunek powinien być zmieniany codziennie. W zależności od ciężkości urazu, konieczna może być operacja.

Inne wpisy:  Masaż stóp - poradnik jak wykonać

Postrzał palca może być również wynikiem urazu zgnieceniowego, jak np. upadek ciężkiego przedmiotu na łożysko paznokcia. Jest to bolesne, a lekarz może zalecić wywiercenie małego otworu przez paznokieć, aby uwolnić krew. To może złagodzić ból i zapobiec złamaniu paznokcia palca. Innym rodzajem strzału jest zwichnięcie, czyli złamanie kości. W przeciwieństwie do złamanej kości, nie będzie można założyć gipsu na palec u nogi.

Złamania stresowe

Po zdiagnozowaniu, złamanie stresowe wymaga okresu odpoczynku trwającego sześć tygodni. W przypadku większych kości przenoszących ciężar ciała wymagany jest zazwyczaj dłuższy okres odpoczynku – od ośmiu do dwunastu tygodni. Ważny jest również okres bezbolesności przed wznowieniem aktywności. Doświadczony lekarz może powiedzieć, kiedy pacjent jest gotowy do wznowienia normalnej aktywności. Dobra rutyna ćwiczeń może znacznie ułatwić proces powrotu do zdrowia.

Możesz zmniejszyć ból związany ze złamaniem stresowym, stosując się do zaleceń lekarza. Należy stosować zrównoważoną dietę i przyjmować codziennie witaminy i minerały. Witaminy A, E, C, cynk, miedź, krzemionka, witamina D i K mogą pomóc w leczeniu złamania i odbudowie mocnych kości. Przez pierwszy tydzień lub dwa należy starać się unikać forsownej aktywności.

Inne wpisy:  Maść na opuchnięte stopy - jaki rodzaj stosować?

Zdjęcia rentgenowskie

Chociaż większość planów ubezpieczeń zdrowotnych pokrywa koszty zdjęć rentgenowskich, gdy są one niezbędne z medycznego punktu widzenia, może się zdarzyć, że za te procedury trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Zależy to od planu ubezpieczeniowego i specyfiki zabiegu. Można zadzwonić do szpitala z wyprzedzeniem, aby uzyskać wycenę kosztów. Być może będziesz musiał zostać na noc, jeśli będziesz musiał otrzymać kontrast. Należy być świadomym tych zagrożeń i upewnić się, że się je rozumie przed zabiegiem.

Lekarz może użyć promieniowania rentgenowskiego, aby pomóc zdiagnozować ból w palcu u nogi. Procedura ta może również pomóc w ustaleniu, czy winowajcą jest złamana kość lub staw. Zdjęcia mogą również pokazać, czy kość jest ustawiona prawidłowo po jej złamaniu. Zdjęcia rentgenowskie mogą pomóc dostawcy usług medycznych zaplanować operację. Mogą one również zidentyfikować guzy, torbiele i późniejsze stadia infekcji kości.

Zastrzyk kortyzonowy

Zastrzyk kortyzonowy jest powszechnym sposobem leczenia bólu związanego z zapaleniem stawów. Chociaż może pomóc złagodzić ból, skuteczność tego leczenia zależy od pacjenta i podstawowej przyczyny bólu. Na przykład, zastrzyk kortyzonu będzie bardziej skuteczny w przypadku ostrego urazu, gdzie ból jest spowodowany stanem zapalnym, w przeciwieństwie do obszaru, który został dotknięty przez przewlekły stan zapalny.

Inne wpisy:  Objawy grzybicy stóp - wylecz się sam

Jeśli cierpisz z powodu bólu stawów, pierwszym krokiem jest unikanie aktywności. U niektórych osób występuje łagodny obrzęk i zaczerwienienie wokół miejsca wstrzyknięcia, które można zminimalizować stosując okład z lodu owinięty warstwą ochronną. Można również unikać forsownych zajęć, dopóki obrzęk nie zniknie. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż kilka dni, należy skontaktować się z lekarzem.

Nietypowa poprawka swingu

Strzał na palec to frustrujący problem dla golfistów. Naprawa tego problemu odnosi się do ustawienia Twojego swingu. Zazwyczaj skupiasz się na wczesnym przedłużeniu i kontynuacji uderzenia. Istnieje jednak druga metoda, która może pomóc ci uderzyć piłkę bardziej równomiernie od środka twarzy, w kierunku pięty. Metoda ta znana jest jako “uncommon swing fix”.

Częstą przyczyną strzałów z palca jest niewłaściwy downswing. Zazwyczaj wynika to z tego, że twój shaft przechodzi zbyt stromo. Wielu trenerów mówi o “Kozim Garbie” i “Wczesnym Rozciągnięciu”. Chcesz zwiększyć kąt wału w downswingu, aby stworzyć większą głębię i trafić w sweet spot. Kilka innych przyczyn uderzeń palcami to zamknięta twarz na szczycie swingu, wciągnięcie palców do środka oraz pronacja lewej ręki.

Podobne tematy