Centrum Urody Memo

Miejsce w którym dowiesz się jak dbać o swoje ciało, włosy i paznokcie.

Jak sobie radzić z pękającymi paznokciami

Jak sobie radzić z pękającymi paznokciami

Jeśli masz pękające paznokcie, może to być znak, że w Twojej diecie brakuje żelaza. Pokarmy bogate w żelazo obejmują wołowinę karmioną trawą, szpinak, ostrygi i ciemną czekoladę. Nadmierna ekspozycja na wodę może również powodować pękanie. Oprócz pokarmów bogatych w żelazo, powinieneś ograniczyć spożycie nabiału i alkoholu. Jeśli nie spożywasz wystarczającej ilości pokarmów bogatych w żelazo, pękanie paznokci może być objawem choroby znanej jako zespół Raynauda.

Onychoschizia jest spowodowana nadmierną ekspozycją na wodę

Jeśli masz popękane paznokcie, to prawdopodobnie dlatego, że zbyt często przebywałeś na basenie. Ta dolegliwość może być bolesna i szpecąca, ale bywa też spowodowana zaburzeniami wewnętrznymi. Zatrucie arszenikiem jest klasyczną przyczyną, chociaż infekcje i niedobory witamin mogą również powodować ten stan. Może również prowadzić do liniowego zagłębienia w płytce paznokcia, znanego jako Linie Beau.

Łamliwe paznokcie są często objawem starzenia się lub choroby podstawowej. Dermatolog może zdiagnozować łamliwe paznokcie jako onychoschizję. Stan ten prowadzi do cienkich, słabych i rozdwajających się paznokci i jest bardziej powszechny u kobiet. Powtarzające się moczenie i suszenie może również prowadzić do łamliwych paznokci. Jest to również częsty efekt uboczny stosowania produktów chemicznych, takich jak zmywacz do paznokci.

Nadmierne narażenie na działanie wody jest kolejną częstą przyczyną rozdwajania się paznokci. Narażenie na działanie wody sprawia, że komórki paznokcia rozszerzają się i po wyschnięciu nie są w stanie skurczyć się z powrotem do swojego pierwotnego rozmiaru. Podczas gdy pękające paznokcie mogą nie być stanem chorobowym, mogą być wczesnym sygnałem ostrzegawczym bardziej poważnego stanu. Skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić, czy mamy do czynienia z poważniejszym problemem. Jeśli masz rozdwojone paznokcie, które nie goją się same, powinieneś podjąć kroki w celu usunięcia przyczyny.

Zespół Raynauda

Nie ma lekarstwa na pękające paznokcie, ale istnieją sposoby radzenia sobie z tym stanem. Po pierwsze, ważne jest, aby zidentyfikować czynniki wyzwalające. W niektórych przypadkach, objawy są spowodowane przez ekspozycję na zimno lub nagłe zmiany temperatury, które mogą wywołać atak. Aby pomóc zminimalizować ryzyko rozwoju pęknięć, można nosić rękawiczki podczas zakupów. Ważne jest również, aby utrzymywać dłonie nawilżone, aby zapobiec pęknięciom.

Inne wpisy:  Zalety i wady paznokci żelowych

Jeśli zauważysz, że Twoje paznokcie pękają, lekarz może zapytać Cię o objawy i obejrzeć dotknięte nimi miejsca. Może również wziąć mikroskop lub szkło powiększające, aby przyjrzeć się maleńkim naczyniom krwionośnym, które znajdują się pod paznokciem. Ponadto, dorośli z zespołem Raynauda mogą przejść dalsze badania w celu wykluczenia chorób podstawowych lub innych warunków. Niektóre leki mogą również nasilać ten stan.

Jeśli podejrzewasz, że Twoje objawy mogą być wywołane przez stres, powinieneś spróbować zmniejszyć poziom stresu. Wykonywanie ćwiczeń relaksacyjnych i trening biofeedback mogą pomóc w zmniejszeniu częstości i nasilenia ataków. Ponadto, niektórzy lekarze zachęcają pacjentów z zespołem Raynauda do regularnych ćwiczeń. Ćwiczenia pomagają kontrolować wagę, poprawiają poziom energii i pomagają lepiej się wyspać. Jednakże, jeśli masz wtórny zespół Raynauda, lekarz powinien doradzić Ci przed rozpoczęciem programu ćwiczeń.

Niedoczynność tarczycy

Osoby z niedoczynnością tarczycy często cierpią z powodu rozdwajających się i pękających paznokci. Stan ten zwykle rozwija się stopniowo i łatwo jest go zdiagnozować jako inny stan chorobowy. Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny odwiedzić swojego lekarza i poddać się badaniom na obecność zaburzeń tarczycy. Jeśli niedoczynność tarczycy zostanie znaleziona, następnym krokiem jest jej leczenie. Na szczęście dostępne są metody leczenia niedoczynności tarczycy, które nie obejmują operacji ani leków.

Pierwszym krokiem w diagnozowaniu niedoczynności tarczycy jest wykonanie pełnego badania krwi. Badanie krwi na obecność hormonów tarczycy wykaże, czy masz jakiekolwiek inne problemy z tarczycą. Jeśli masz prawidłowe wyniki badania krwi, powinieneś czuć się dobrze. Jednak jeśli masz jakiekolwiek inne objawy, najlepiej skonsultować się z lekarzem. Lekarz będzie mógł wykonać kompleksowe badanie, aby wykluczyć inne możliwe przyczyny łamliwych paznokci.

Lekarz może pomóc ustalić, czy niedoczynność tarczycy jest przyczyną rozdwajania się paznokci. Niedoczynność tarczycy wpływa na ogólny kształt paznokcia, czyniąc go płaskim i przypominającym łyżkę. Kiedy twoja tarczyca jest nieaktywna, twoje ciało zwalnia i przestaje produkować wystarczającą ilość hormonów. Oznacza to, że Twoje paznokcie nie będą nawilżone tak jak powinny. Może to prowadzić do łamliwości paznokci.

Używanie zbyt dużej ilości lakieru do paznokci

Używanie zbyt dużej ilości lakieru do paznokci może osłabić więź między Twoimi paznokciami a skórą. Powtarzające się cykle moczenia i suszenia osłabiają więź paznokcia ze skórą. Również zbyt częste mycie rąk jest szkodliwe dla skóry i paznokci. Niektórzy ludzie myją ręce 20 lub więcej razy dziennie, co powoduje, że komórki powierzchniowe są oddzielane od komórek podskórnych. Nawet jeśli lakiery do paznokci są oznaczone jako “bezpieczne dla paznokci”, nie ma gwarancji, że są wolne od szkodliwych substancji chemicznych.

Inne wpisy:  Jak usunąć paznokcie żelowe

Istnieje wiele przyczyn pękających paznokci. Jedną z najczęstszych przyczyn jest brak wilgoci. Częste mycie rąk, myjki ręczne i zmywacze do paznokci mogą pozbawić je wilgoci. Suche, kruche paznokcie są bardziej narażone na złamanie. Narażenie na działanie produktów chemicznych, takich jak detergenty, zmywacze do paznokci i lakiery do paznokci, również może przyczynić się do tego stanu.

Zmiana lakieru do paznokci to kolejny winowajca. Zmiana lakieru przy użyciu acetonu może wysuszyć Twoje dłonie, co w konsekwencji osłabi Twoje paznokcie. Unikaj tego nosząc rękawiczki. Należy również unikać stosowania acetonu na mokrych paznokciach. Substancja chemiczna powoduje, że paznokcie puchną i pękają. Najlepszym rozwiązaniem jest użycie nieacetonowego zmywacza do paznokci. Jeśli to nie rozwiąże problemu, można również spróbować użyć zmywacza do paznokci z acetonem.

Utrzymanie równych paznokci

Istnieje kilka sposobów na to, aby uchronić paznokcie przed pękaniem. Po pierwsze, unikaj zbyt wiele pracy. Jeśli Twoje paznokcie są słabe i popękane z powodu ciężkiej pracy, mogą wrastać nierówno. Unikaj również dłubania przy nich. Uszkodzi to łożysko paznokcia i osłabi wrastający paznokieć. Jeśli masz skłonność do pękania, rozważ wykonanie manicure co dwa tygodnie. Po drugie, powinnaś unikać noszenia przez cały czas długiego lakieru do paznokci.

Posiadanie suchych paznokci może być spowodowane złą dietą. Zimą suche powietrze wnika w warstwy paznokcia, powodując, że stają się one bardziej kruche i łamliwe. Również nadmierne mycie rąk może powodować uszkodzenia paznokci. Utrzymanie pękających paznokci nawet wymaga odpowiedniej równowagi żelaza. Aby utrzymać zdrowe i mocne paznokcie, jedz pokarmy bogate w żelazo, takie jak szpinak, wołowina karmiona trawą, fasola, ostrygi i ciemna czekolada.

Używanie środka do odkażania rąk

Używanie środka do odkażania rąk w celu leczenia popękanych paznokci może wydawać się dobrym pomysłem, ale w rzeczywistości może powodować więcej szkody niż pożytku. Płyn do mycia rąk na bazie alkoholu zawiera alkohol, który jest substancją wysoce lotną. Oznacza to, że szybko wyparowuje zanim dotrze do Twojej skóry. Jeśli obawiasz się, że używanie płynu do mycia rąk może przyczynić się do rozwoju bakterii odpornych na antybiotyki, lepiej trzymaj się z dala od tych produktów i używaj zamiast nich wody z mydłem.

Inne wpisy:  Manicure z monofazą

Środki do dezynfekcji rąk mogą wysuszać paznokcie i ich łożyska, czyniąc je podatnymi na infekcje. Ponadto nie należy stosować środków do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu bezpośrednio na paznokcie, co może spowodować ich łamliwość. Krem do rąk jest zalecany jako alternatywa, ponieważ nawilża ręce i paznokcie. Krem do rąk może być również stosowany w celu zapobiegania infekcjom i pomaga utrzymać zdrowe paznokcie.

Inną opcją leczenia pękających paznokci jest użycie bezwodnego środka do dezynfekcji rąk, który nie zawiera alkoholu. Środki do dezynfekcji rąk bez wody mogą wysuszać paznokcie, powodując ich odpryskiwanie lub łuszczenie się. Mogą one również powodować odpryskiwanie lakieru. Osoby uczulone na alkohol powinny skonsultować się z dermatologiem lub spróbować alternatywnego leczenia, takiego jak balsam lub krem.

Stosowanie sztucznych paznokci

Jeśli masz problem z przyklejeniem akrylu lub żelu do popękanych paznokci, możesz rozważyć zastosowanie sztucznego paznokcia. Bądź jednak przy tym ostrożny. Zbyt duży nacisk może doprowadzić do jeszcze większych uszkodzeń. Użycie szybkoschnącego kleju do paznokci, takiego jak Hard Rock Nail Strengthening Top and Base Coat firmy Deborah Lippmann, może pomóc utrzymać pęknięcie w miejscu, a także wzmocnić paznokieć.

Możesz również spróbować kleju do paznokci, aby przykleić podróbkę do swoich popękanych paznokci. Pamiętaj jednak, aby przed zastosowaniem kleju do paznokci użyć kleju, który nie jest uczulony na akrylany. Kleje te zawierają składniki, które są częstą przyczyną zapalenia skóry i zostały nazwane Kontaktowym Alergenem Roku za rok 2012 przez Amerykańską Agencję Żywności i Leków. Aby zapobiec zagrożeniu zdrowia, pamiętaj o dokładnym sprawdzaniu etykiet.

Jeśli nie jesteś pewien jakości kleju do paznokci, możesz posypać trochę proszku do paznokci lub kwadratu torebki herbaty na obszarze kleju. Możesz również spróbować umieścić kwadrat torebki herbaty nad paznokciem. Jeśli to nie zadziała, spróbuj lakieru do paznokci, który ma przezroczystą powłokę. Będziesz zaskoczony, jak łatwo jest to zrobić. Niezależnie od tego, czy masz popękane lub złamane paznokcie, sztuczny paznokieć jest dobrym sposobem na ukrycie ich i utrzymanie dobrego wyglądu.

Podobne tematy