Centrum Urody Memo

Miejsce w którym dowiesz się jak dbać o swoje ciało, włosy i paznokcie.

Pielęgnacja skóry głowy po chemioterapii

Pielęgnacja skóry głowy po chemioterapii

Po leczeniu raka należy zacząć dbać o skórę głowy. Możesz używać zimnych czepków, aby zmniejszyć wypadanie włosów i powinnaś unikać barwników, rozjaśniaczy i relaksatorów. Unikaj stosowania ostrych szamponów i porozmawiaj z dermatologiem. Używanie łagodnych szamponów jest w porządku, o ile są one dobrze wchłaniane przez skórę głowy. Fryzury powinny być proste i nie powinny wymagać dużej ilości stylizacji ani suszenia.

Zimne czapki zmniejszają wypadanie włosów spowodowane chemioterapią

Zimne czapki to czapki w kształcie hełmu wypełnione płynem lub żelem, który utrzymuje skórę głowy w niskiej temperaturze. American Cancer Society zaleca noszenie jednej z nich. Czapki muszą być przechowywane w zamrażarce biomedycznej lub chłodziarce do suchego lodu. Po założeniu muszą być zmieniane co 20-30 minut, aby utrzymać chłód. Nowy rodzaj zimnych czapek został zatwierdzony przez amerykańską Agencję Żywności i Leków w 2015 roku.

Stosowanie zimnego czepka może znacznie zminimalizować ilość utraconych włosów podczas chemioterapii. Według dr Kruse, badania wykazały, że zimne czepki mogą pomóc kobietom zachować od 50% do 70% włosów. Mimo, że czepki mogą powodować uczucie zwężenia, ten efekt uboczny może nie być tak poważny, jak mogłoby się wydawać. Większość czepków ma pasek pod brodą. Chociaż czepki mogą być niewygodne, pomagają zapobiegać utracie włosów.

Inne wpisy:  Usuwanie porów ze skóry twarzy - jak wykonać krok po kroku

Unikaj chemikaliów w szamponach

Po chemioterapii powinieneś rzadziej myć włosy i używać tylko szamponów przeznaczonych specjalnie dla pacjentów chorych na raka. To dobry moment, by przestawić się na delikatne produkty do włosów od Green People. W tym czasie włosy mogą wypadać, więc pamiętaj o wybieraniu łagodnych szamponów, aby tego uniknąć. Powinieneś również ograniczyć mycie włosów szamponem do raz w tygodniu lub co drugi tydzień. W tym czasie należy również unikać wykonywania energicznych masaży skóry głowy. Szampony dla chorych na raka powinny być pozbawione substancji chemicznych, a także tych, które zawierają alkohol i parabeny.

Przed wyborem szamponu należy porozmawiać z lekarzem o tym, który z nich będzie najlepszy dla konkretnych potrzeb. W zależności od rodzaju chemioterapii, może być konieczna zmiana ilości używanego szamponu. Możesz również chcieć zrezygnować z używania suszarek do włosów, farb i wiązania włosów, ponieważ mogą one spowodować dodatkowe uszkodzenia. Należy również unikać zbytniego nacisku na skórę głowy, co może zwiększyć ryzyko utraty włosów.

Inne wpisy:  Czym smarować skórę twarzy rano po przebudzeniu?

Unikaj farb do włosów, rozjaśniaczy, nadtlenków, środków relaksujących

Podczas leczenia chemioterapią Twoje włosy są bardziej delikatne niż zwykle. Dlatego powinnaś unikać barwników, nadtlenków i środków relaksujących do skóry głowy, ponieważ mogą one powodować uszkodzenia. Możesz również skonsultować się ze specjalistą od włosów, aby dowiedzieć się o właściwej pielęgnacji włosów. Na przykład, farby na bazie roślin są łagodniejsze dla włosów. Niemniej jednak, zawsze powinnaś przetestować produkt na małym odcinku włosów, aby upewnić się, że jest bezpieczny.

Farby do włosów zawierają składniki aktywne, takie jak nadtlenek wodoru. Nadtlenek wodoru utlenia cząsteczki barwnika, wywołując reakcje chemiczne. PPD może również wiązać się z białkami w skórze i powodować reakcję alergiczną. Niektóre barwniki zawierają rezorcynol, ale niewiele firm go stosuje. Te substancje chemiczne mogą zakłócać dermoskopową diagnostykę chorób skóry głowy. Niektóre półtrwałe farby do włosów mogą naśladować ekspozycję na słońce i zmiany ekskorupcyjne.

Skonsultuj się z dermatologiem

W trakcie i po chemioterapii u pacjentów często występuje suchość i podrażnienie skóry. Może to prowadzić do powstawania owrzodzeń, egzem i innych. Proste kroki mogą pomóc w złagodzeniu suchości skóry. Na przykład, pacjenci powinni unikać długich gorących pryszniców i myć włosy delikatnym mydłem. Pacjenci powinni również unikać noszenia perfumowanych ubrań lub używania gorącej wody do prania. Pacjenci powinni również skonsultować się z dermatologiem w celu ustalenia najlepszego dla nich schematu pielęgnacji skóry głowy.

Inne wpisy:  Jaki krem do rąk stosować? Kilka wskazówek

Pielęgnacja skóry głowy po chemioterapii może być szczególnie ważna dla pacjentów cierpiących z powodu utraty włosów, co może utrudniać zarządzanie leczeniem. W trakcie leczenia można stosować kilka delikatnych strategii dotyczących włosów, takich jak szczotkowanie włosów miękką szczotką i stosowanie łagodnego szamponu. Wielu pacjentów zgłasza również swędzenie i podrażnienie skóry głowy po chemioterapii. Aby zapobiec wszelkim podrażnieniom, pacjenci mogą używać głowicy golącej. Może to pomóc zredukować łysienie i zaoszczędzić pacjentowi wstydu.

Podobne tematy