Centrum Urody Memo

Miejsce w którym dowiesz się jak dbać o swoje ciało, włosy i paznokcie.

Pleśniawka na stopach – Jak wygląda? Co oznacza?

Pleśniawka na stopach – Jak wygląda? Co oznacza?

Wygląd grzybicy stóp nie jest taki sam jak typowej infekcji drożdżowej. Stan ten może pojawić się w palcach stóp lub w miejscach między palcami. Infekcja ta jest spowodowana przez grzyba, który rozwija się w wilgotnych miejscach. Możesz ją leczyć za pomocą leków przeciwgrzybiczych. Należy kontynuować przyjmowanie leku przez jeden lub dwa tygodnie po ustąpieniu infekcji. W tym czasie należy utrzymywać stopy w czystości i suchości. Możesz również użyć wełny jagnięcej, aby poszerzyć przestrzeń między palcami. Ponadto, należy nosić czyste bawełniane skarpety i klapki, gdy idziesz do publicznych basenów.

pleśniawka pęcherzykowa

Jeśli masz pleśniawkę pęcherzykową na stopach, powinieneś zacząć od podjęcia kroków w celu jej wyleczenia. Po pierwsze, powinieneś codziennie myć i suszyć stopy. Możesz użyć suszarki do włosów na małym ogniu i upewnij się, że używasz osobnego ręcznika do stóp. Należy również nosić bawełniane skarpetki i zmieniać je codziennie. Ponadto, najlepiej jest nosić buty wykonane z bawełny i unikać noszenia butów syntetycznych. Sandały są również dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie zawierają gumy.

Infekcja na stopie jest spowodowana przez grzyb o nazwie Trichophyton rubrum. Grzyb ten jest obecny w skórze stopy i powoduje owrzodzenia oraz pęcherze wypełnione płynem. Powszechnym rodzajem pleśniawki pęcherzykowej na stopach jest grzybica międzypalcowa, która zwykle objawia się jako tkanka miękka i łuski na przestrzeniach między palcami. Nieleczony stan może przejść w poważne zakażenie stóp, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób z cukrzycą i przewlekłą chorobą naczyniową.

Inne wpisy:  Krem na nieprzyjemny zapach stóp - który wybrać?

Na szczęście dobra wiadomość jest taka, że istnieje kilka metod leczenia tego zakażenia grzybiczego. Popularnym lekiem przeciwgrzybiczym jest ketokonazol. Jest to środek przeciwgrzybiczy, który jest dostępny w postaci roztworu miejscowego. Inne sposoby leczenia obejmują klotrimazol, nystatynę i amfoterycynę B, która jest lekiem dożylnym i powinna być podawana tylko w warunkach szpitalnych.

Objawy

Jeśli zauważyłeś czerwone smugi, swędzenie skóry i ciepło na stopach, czas zasięgnąć porady lekarza. Możesz również zauważyć ból i ropę. Stopie atlety może również towarzyszyć gorączka. Objawy mogą trwać od dwóch do czterech tygodni. Podczas gdy proste domowe sposoby mogą być wszystkim, czego potrzebujesz, najlepiej udać się do lekarza, jeśli infekcja trwa lub pogarsza się.

Leki przeciwgrzybicze mogą leczyć pleśniawki u dorosłych. Leki te są podawane doustnie i trafiają prosto do źródła infekcji. Leki przeciwgrzybicze mogą być w postaci pastylek, maści lub płynu do płukania ust. Niektóre z tych środków mogą powodować skutki uboczne, w tym zespół stresu pourazowego. Pacjenci mogą również doświadczyć przewlekłego bólu, dysfunkcji narządów i amputacji. Leki powinny być przyjmowane w ciągu pierwszych kilku dni występowania objawów pleśniawki, aby zapewnić najlepszy powrót do zdrowia.

Inne wpisy:  Droga do gładkich stóp - kilka wskazówek

Objawy pleśniawki na stopach to czarna, felernie pachnąca wydzielina oraz ból przy ucisku. Infekcja zazwyczaj dotyka bardziej tylne niż przednie stopy. Nieleczona infekcja może rozprzestrzenić się na inne części ciała. Zakażenie powinno być dokładnie oczyszczone, w tym stopa i wszelkie martwe tkanki. Stopa powinna być codziennie szorowana rozcieńczonym roztworem jodu. Jeśli zakażenie nie jest leczone, należy podać antytoksynę tężcową.

Leczenie

Leki przeciwgrzybicze są ważnym elementem leczenia pleśniawek na stopach. Na rynku dostępnych jest kilka leków przeciwgrzybiczych, w tym ketokonazol i klotrimazol. Oba te leki są azolami, co oznacza, że nie mają tak poważnych skutków ubocznych jak inne środki przeciwgrzybicze. Inną opcją leczenia tego schorzenia jest amfoterycyna B, która jest wstrzykiwana do krwiobiegu. Jednak ten rodzaj leczenia jest zwykle zarezerwowany dla pracowników medycznych w warunkach szpitalnych.

Inne wpisy:  Swędzenie stóp w czasie ciąży

Objawy stopy sportowca mogą się różnić w zależności od osoby. U niektórych osób rozwija się ona tylko na stopach, podczas gdy u innych w łożyskach paznokci lub palcach. Pierwszym etapem infekcji jest często sucha, łuszcząca się i swędząca skóra. Infekcja może również dotyczyć paznokci u stóp, które mogą stać się grube i zainfekowane oraz wypadać. Inny rodzaj stopy sportowca jest znany jako pęcherzykowy i zwykle dotyka dolnej części stóp i charakteryzuje się zgrubieniami i pęcherzami wypełnionymi płynem. Ostatni typ to wrzodziejący, który powoduje otwarte owrzodzenia.

U dorosłych pleśniawki są oznaką osłabienia układu odpornościowego, np. w wyniku stosowania antybiotyków. Leczenie tej dolegliwości może obejmować kurs leków doustnych, krem na pleśniawki lub leki przeciwgrzybicze dostępne na receptę. Jeśli objawy utrzymują się po kuracji antybiotykowej, ważne jest, aby od razu udać się do lekarza. Należy jednak pamiętać, że antybiotyki mogą pogorszyć stan zdrowia, dlatego należy bezwzględnie stosować odpowiednie leki.

Podobne tematy