Centrum Urody Memo

Miejsce w którym dowiesz się jak dbać o swoje ciało, włosy i paznokcie.

Uczucie pieczenia w stopach – co to znaczy?

Uczucie pieczenia w stopach – co to znaczy?

Uczucie pieczenia w stopach może być znakiem ostrzegawczym poważnego stanu medycznego. Nieleczone objawy stopy cukrzycowej mogą prowadzić do uszkodzenia nerwów obwodowych i niedożywienia. Niezależnie od przyczyny, stan ten musi być szybko zdiagnozowany i leczony. Bez leczenia, uszkodzenie nerwu może stać się nieodwracalne. Jeśli nie jest leczone, to bolesne uczucie może prowadzić do innych warunków, jak również. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Neuropatia cukrzycowa

Osoby cierpiące na cukrzycę często mają uczucie pieczenia w stopach. Może to być bardzo bolesny stan i może zakłócać sen. Niewielki odsetek osób doświadcza tego typu neuropatii, ale może ona dotknąć osoby chore na cukrzycę. Jeśli pozostawione bez leczenia, uszkodzenie nerwów może stać się nieodwracalne. Ten stan może być leczony odpowiednimi lekami, ale może powodować inne objawy. W tym artykule wyjaśnione zostaną niektóre z tych objawów i sposoby radzenia sobie z nimi.

W ciężkich przypadkach neuropatia cukrzycowa może prowadzić do owrzodzenia stóp. Owrzodzenie stopy może stać się dość poważne, jeśli pozostanie nieleczone. Neuropatia cukrzycowa jest często wynikiem nieodpowiedniego prowadzenia cukrzycy, a dbanie o to, by stężenie glukozy we krwi utrzymywało się w granicach normy, może zapobiec tego typu uszkodzeniom stóp. Ponadto ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan swoich stóp. Podczas wizyty u lekarza należy zdjąć buty na czas badania, aby mógł on zbadać stopy. Lekarz zajmujący się stopami będzie w stanie określić, czy występują problemy z nerwami, czy też po prostu masz uczucie pieczenia w stopach.

Inne objawy mogą obejmować zmiany kształtu i temperatury stóp. Lekarz od stóp może również zasugerować badanie krwi, aby wykluczyć inne przyczyny uszkodzenia nerwów, w tym choroby nerek i problemy z tarczycą. Twój lekarz może również sprawdzić, czy poziom witaminy B12 jest niski. Może to być spowodowane stosowaniem metforminy, ale B12 można uzupełnić w razie potrzeby. Jeśli u pacjenta występuje uczucie pieczenia w stopach, należy natychmiast zgłosić się do lekarza.

Neuropatia obwodowa

Istnieje wiele różnych objawów neuropatii obwodowej, w zależności od rodzaju i miejsca uszkodzenia. Uczucie pieczenia w stopach jest najczęstszym objawem. Inne objawy neuropatii obwodowej to mrowienie, drętwienie lub osłabienie mięśni. Objawy mogą być również wyniszczające i utrudniać chodzenie lub obsługę małych przedmiotów. Uczucie pieczenia nie zagraża jednak życiu.

Inne wpisy:  Ćwiczenia na bolące stopy

Osoby z neuropatią obwodową powinny codziennie monitorować swoje stopy, aby zauważyć jakiekolwiek zmiany. Jeśli objawy nie ulegają poprawie, powinny szukać pomocy medycznej. Powinny również przyjmować odpowiednie leki i stosować dietę. Powinni również zobaczyć podiatrę, aby zapobiec dalszym komplikacjom. Ten pracownik służby zdrowia specjalizuje się w problemach ze stopami i może wydać zalecenia, jak zarządzać tymi objawami. W dłuższej perspektywie leczenie tego schorzenia jest kluczowe dla ogólnego zdrowia stóp.

Objawy neuropatii obwodowej zwykle zaczynają się od drętwienia lub mrowienia palców u rąk lub nóg. Objawy te zwykle nasilają się w nocy, po aktywności fizycznej lub po odpoczynku. Ból często towarzyszy drętwieniu i mrowieniu, i może ograniczać zdolność do poruszania stopami. Nie ma jednak jednej konkretnej przyczyny neuropatii obwodowej. Może ona wystąpić z różnych powodów, a niektórzy ludzie nie odczuwają żadnych objawów przez wiele lat.

Niedoczynność tarczycy

Chociaż objawy niedoczynności tarczycy w stopach są stosunkowo łagodne, mogą być wyniszczające. Objawy te są spowodowane nieprawidłowym działaniem tarczycy, która jest odpowiedzialna za regulację hormonów w organizmie. Niski poziom tarczycy powoduje zatrzymywanie wody w organizmie, co prowadzi do obrzęków. Nagromadzony płyn może wywierać nacisk na nerwy i powodować uczucie pieczenia w stopach. Niedoczynność tarczycy może również powodować zapalenie naczyń krwionośnych w stopach.

Inne przyczyny pieczenia stóp obejmują neuropatię obwodową, która występuje w przypadku uszkodzenia nerwów w stopach i nogach. Występuje ona powszechnie u osób z cukrzycą i jest nasilana przez choroby nerek lub choroby autoimmunologiczne. Osoby z tym stanem mogą również doświadczać uczucia pieczenia w stopach, które może wahać się w nasileniu od łagodnego do bolesnego. Pieczenie stóp może być również spowodowane chorobą tętnic obwodowych, która powoduje słabe krążenie w kończynach.

Oprócz pieczenia stóp, niedoczynność tarczycy może również powodować bóle mięśni i stawów. Stan ten może również powodować zapalenie i artropatię w stopach. Lekarz może pomóc w znalezieniu odpowiedniego leczenia bólu stóp związanego z niedoczynnością tarczycy. Lekarz może przepisać leki, aby zmniejszyć uczucie pieczenia. Jeśli masz ból stóp, powinieneś odwiedzić doświadczonego lekarza, aby upewnić się, że Twój stan nie jest gorszy niż jest.

Inne wpisy:  Receptory na stopach - gdzie one są?

Neuropatia alkoholowa

Istnieje kilka testów, które mogą pomóc w zdiagnozowaniu neuropatii alkoholowej. Twój lekarz może zasugerować wykonanie badania chemicznego krwi, które mierzy kilka czynników, w tym poziom cukru we krwi oraz funkcjonowanie wątroby i nerek. Badanie chemii krwi może również pomóc określić, czy masz problem z układem odpornościowym. Pełna morfologia krwi pomaga również określić, jak dobrze funkcjonuje Twój organizm. Pokazuje również, czy otrzymujesz wystarczającą ilość tlenu do swoich komórek i czy masz jakiekolwiek uszkodzenia nerwów.

Dokładna przyczyna neuropatii alkoholowej nie jest jeszcze znana, ale jest ona związana z dużym spożyciem alkoholu. To uszkodzenie alkoholowe zaburza sposób komunikacji nerwów. Objawy zwykle zaczynają się łagodnie i postępują wraz z rozwojem choroby. Jeśli masz neuropatię alkoholową w stopach lub dłoniach, możesz odczuwać pieczenie, mrowienie, drętwienie, ból, osłabienie mięśni lub ostre uczucie kłucia. Ból może zmieniać się w czasie pod względem intensywności, może być uporczywy i uciążliwy, zwłaszcza w nocy.

Leczenie neuropatii wywołanej przez alkohol jest zróżnicowane. W zależności od nasilenia dolegliwości, lekarz może przepisać kombinację różnych metod leczenia. Niektóre z tych zabiegów koncentrują się na zarządzaniu objawami, a inne próbują odwrócić uszkodzenia dokonane w nerwach. Niektóre z bardziej powszechnych zabiegów obejmują przyjmowanie suplementów witaminowych, aby pomóc w naprawie nerwów. Jednak te suplementy będą działać tylko wtedy, gdy przestaniesz pić alkohol. Te zabiegi mogą wymagać dużo czasu i wysiłku, a niektóre mogą mieć negatywne skutki uboczne.

Niedożywienie

Uczucie pieczenia w stopach może być spowodowane przez wiele różnych rzeczy. Dla niektórych osób uczucie to jest tylko drobną niedogodnością. Dla innych może być bardziej dotkliwe. Tak czy inaczej, ważne jest, aby uzyskać właściwą diagnozę, aby uzyskać najlepsze leczenie. W międzyczasie istnieje kilka różnych domowych sposobów na zespół palących stóp, które możesz wykorzystać do uzyskania tymczasowej ulgi. Jeśli doświadczasz tego bolesnego uczucia w stopach, powinieneś udać się do lekarza w celu postawienia właściwej diagnozy.

Uczucie pieczenia w stopach może być również wczesnym sygnałem ostrzegawczym poważnego schorzenia. Na przykład, cukrzyca może uszkodzić nerwy w stopach. Bez leczenia, stan ten może spowodować nieodwracalne uszkodzenie nerwów. Na szczęście, palące stopy są zwykle uleczalne warunki. Dla tych, którzy cierpią na cukrzycę, objawy te mogą być łatwo leczone za pomocą odpowiednich leków. Ponadto należy pamiętać, że zła dieta może również przyczynić się do tego problemu.

Inne wpisy:  Plaster na stopę z imbirem - What Gives?

Oprócz cukrzycy, inne przyczyny pieczenia stóp obejmują uszkodzenia nerwów. Nerwy w stopach potrzebują specjalnych składników odżywczych, w tym kwasu foliowego. Bez tych składników odżywczych, nerwy mogą cierpieć na szereg objawów, w tym ból i ciepło. Niedobór tych witamin może prowadzić do neuropatii, która jest związana z uczuciem pieczenia w stopach. Stan ten jest szczególnie powszechny u osób z cukrzycą typu 1 i typu 2 i może powodować silne drętwienie i pieczenie.

Erytromelalgia

Osoby, które doświadczają uczucia pieczenia w stopach mogą cierpieć na erytromelalgię. Ten niezwykle rzadki stan powoduje uczucie pieczenia, zaczerwienienie i wzrost temperatury skóry w dotkniętym obszarze. Termin erythromelalgia pochodzi od trzech greckich słów: erythro, co oznacza krew, i malgia, co oznacza ból. Stan ten występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Zwykle pojawia się, gdy osoba jest przegrzana lub nadmiernie rozciągnięta.

Leczenie erytromelalgii zależy od nasilenia objawów. Lekarz może przepisać lek o nazwie gabapentyna lub antagonistów kanału wapniowego. Inne opcje obejmują terapię z udziałem gabapentyny, trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych lub selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. W przypadku erytromelalgii opcje leczenia obejmują modyfikację aktywności i stosowanie leków przeciwdepresyjnych. Ponadto, skuteczne mogą być techniki modyfikacji aktywności. Pacjentom można również zalecić ograniczenie uciążliwych czynności podczas przebywania w środowisku o dużej wilgotności oraz chłodzenie rąk zimną wodą.

Istnieje kilka przyczyn erytromelalgii. Może być ona wynikiem mutacji genetycznej lub choroby. Wadliwy gen może powodować zmiany w sygnałach bólowych do mózgu. Mutacje genetyczne mogą być dziedziczone lub nowe. Niektórzy ludzie mogą doświadczyć erytromelalgii, jeśli mają pewne choroby autoimmunologiczne lub przyjmują pewne leki.

Podobne tematy