Centrum Urody Memo

Miejsce w którym dowiesz się jak dbać o swoje ciało, włosy i paznokcie.

Ból w stopie na podbiciu – co to znaczy?

Ból w stopie na podbiciu – co to znaczy?

Badanie fizykalne może zdiagnozować ból w stopie na podbiciu. W bardziej skomplikowanych przypadkach czasami konieczne jest wykonanie skanu z użyciem ultradźwięków. Rezonans magnetyczny jest rzadko potrzebny. Diagnoza będzie oparta na podstawowej przyczynie rozdartych tkanek. W niektórych przypadkach, czynniki przyczyniające się mogą być rozwiązane. Leczenie będzie zależeć od przyczyny. Oto kilka rzeczy, o których należy pamiętać, jeśli doświadczasz bólu w stopie na podbiciu:

Plantar fasciitis

Jeśli boli Cię stopa na podbiciu, może to być objaw plantar fasciitis. Możesz również doświadczać innych objawów. Jeśli objawy są uporczywe lub nie ustępują po kilku miesiącach leczenia zachowawczego, nadszedł czas, aby skonsultować się z podiatrą. Podolog może pomóc w ustaleniu przyczyny objawów i zapewnić opcje leczenia, które przyspieszą Twój powrót do zdrowia. Oprócz odpoczynku stopy, ważne jest również, aby nosić buty wspierające i unikać podnoszenia ciężkich przedmiotów. W tym czasie objawy mogą się pogorszyć i może być konieczne wzięcie wolnego od pracy lub uprawiania sportu. Jednak zdecydowana większość przypadków ma charakter samoograniczający i ustępuje bez interwencji lekarskiej – Spostrzeżenia są przypisywane zespołowi redakcyjnemu serwisu profesjonalnepranie.pl.

Inne wpisy:  Podagra na stopie - jak wygląda? Jak sobie z nią radzić?

W większości przypadków zapalenie powięzi podeszwowej jest problemem biomechanicznym, którego przyczyną jest nieprawidłowa pronacja. Na przykład pacjent z elastyczną koślawością tylnej części stopy może sprawiać wrażenie, że ma normalną budowę stopy, ale przy noszeniu ciężaru ciała wykazuje znaczną pronację. W trakcie stawiania stopy trzon kości piętowej i kość piętowa ulegają zgięciu i wyprostowaniu, co powoduje zwiększenie napięcia powięzi podeszwowej.

Zapalenie ścięgna Achillesa

Jeśli zauważyłeś intensywny ból w stopie przy jej ściskaniu, możesz mieć naderwane ścięgno Achillesa. Ostatecznie stan ten może doprowadzić do zwyrodnienia i guzków na dotkniętym obszarze. Na szczęście możesz poddać się operacji, która skoryguje problem, ale musisz działać szybko, aby uniknąć dalszego uszkodzenia ścięgna. Aby to zrobić, należy unieruchomić stopę i odpocząć przez co najmniej cztery tygodnie.

Państwa lekarz przeprowadzi badanie przedmiotowe, aby określić zakres uszkodzenia ścięgna Achillesa oraz sposób leczenia, który najlepiej pomoże złagodzić Państwa ból. Może on również zbadać Pana/Panią w celu ustalenia, czy ma Pan/Pani inne objawy, w tym ostrogę kostną, obrzęk lub złamanie ścięgna. Może on zlecić wykonanie zdjęć rentgenowskich w celu wykluczenia złamania, a także może zalecić wykonanie badania rezonansem magnetycznym w celu określenia stopnia uszkodzenia ścięgna Achillesa.

Inne wpisy:  Jak radzić sobie z twardymi piętami

Zapalenie stawu wielkiego palca

Objawy zapalenia stawu wielkiego palca w stopie na śródstopiu mogą być bardzo bolesne. Objawy te obejmują zaczerwienienie od ocierania się o but oraz wybrzuszenie stawu ku górze. We wczesnym stadium, ból jest ograniczony do ruchów w kroku, ale w późniejszym okresie choroby, staw staje się bolesny przy każdym ruchu. Leczenie może obejmować zmianę obuwia lub leki. Zdjęcia rentgenowskie mogą pomóc w zdiagnozowaniu przyczyny objawów i określeniu, czy konieczne jest podjęcie dalszych działań.

Jeśli leczenie zachowawcze nie jest wystarczające, schorzenie może być leczone operacyjnie. Powszechnie stosowane zabiegi chirurgiczne dotyczące choroby zwyrodnieniowej stawów obejmują usunięcie ostrogi kostnej, zespolenie stawów oraz całkowitą wymianę stawu. Zabiegi chirurgiczne wiążą się jednak z istotnym ryzykiem. Mogą one prowadzić do postępu choroby i mogą negatywnie wpływać na drugą stopę, w wyniku nadmiernego obciążenia tego obszaru. Ponadto operacja może wywołać inne skutki uboczne, takie jak osłabienie drugiej stopy.

Inne wpisy:  Swędzenie stóp w czasie ciąży

Modzele

Jeśli masz modzele w stopie na instepie, pierwszym krokiem jest zdiagnozowanie tego stanu. Modzele to stwardniałe fragmenty skóry, które powstają w wyniku ciągłego obciążenia, nacisku i poruszenia. Często są one mylone z innymi schorzeniami skóry. W takim przypadku konieczna jest wizyta u podologa, który pomoże ustalić przyczynę powstawania modzeli na stopach. Lekarz przedstawi Ci listę zalecanych sposobów leczenia modzeli.

Możesz stosować kremy lub balsamy, aby zmiękczyć modzele na podbiciu, możesz też kupić dostępne bez recepty produkty, które zawierają kwas salicylowy. Ważne jest jednak, aby nakładać odpowiednią ilość kremu lub balsamu, ponieważ zbyt duża ilość może spowodować podrażnienie. Lekarz może przyciąć modzele za pomocą specjalnego narzędzia. Jeśli modzele są ciężkie, lekarz może zalecić zabieg chirurgiczny.

Podobne tematy