Centrum Urody Memo

Miejsce w którym dowiesz się jak dbać o swoje ciało, włosy i paznokcie.

Czy przeszczep włosów jest trwały? Lekarz wyjaśnia

Czy przeszczep włosów jest trwały? Lekarz wyjaśnia

Pierwszym krokiem w operacji przeszczepu włosów jest przygotowanie miejsca na przeszczepy. Chirurg oczyszcza to miejsce i za pomocą skalpela tworzy szczeliny lub otwory. Następnie umieszcza w nich przeszczepy. Cała procedura trwa od czterech do ośmiu godzin, w zależności od wielkości obszaru. Po zakończeniu przeszczepu, pacjent może powtórzyć procedurę, jeśli obszar wymaga gęstszych włosów.

Przeszczepy włosów zawierają prawie cały naskórek i skórę właściwą otaczające mieszek włosowy

Przeszczep włosów to mały kawałek skóry, który jest pobierany z jednego lub kilku obszarów dawcy. Przeszczepy włosów składają się z prawie całego naskórka i skóry właściwej otaczających mieszek włosowy. Przeszczepy włosów są umieszczane w określonej gęstości. Chirurg ostrożnie kątuje rany, aby promować najbardziej realistyczny wzór włosów.

Przed przeszczepem włosów chirurg oceni skórę głowy pacjenta i omówi jego oczekiwania i preferencje. Niektórzy pacjenci skorzystają z przedoperacyjnych witamin i miejscowej aplikacji minoksydylu. Niektórzy pacjenci są proszeni o powstrzymanie się od palenia i picia alkoholu przez co najmniej tydzień lub dwa po zabiegu. Następnie chirurg przepisze antybiotyki, aby chronić obszar nacięcia.

Są delikatne

Pacjenci powinni być świadomi ryzyka związanego z operacją przeszczepu włosów. Przeszczepy stosowane w transplantacji włosów są niezwykle delikatne i wymagają co najmniej 14 dni na “zakorzenienie się”. Pacjenci powinni również pozwolić skórze głowy zagoić się po zabiegu i unikać forsownych aktywności fizycznych przez co najmniej rok po zabiegu. Pacjentom zaleca się również, aby nie mieli kontaktu z przeszczepami przez co najmniej dwa tygodnie. Na obszarze dawcy zostanie założony opatrunek na 24 godziny i nie należy go dotykać przez co najmniej dwa tygodnie po zabiegu.

Inne wpisy:  Jaka jest najlepsza farba do farbowania włosów na czarno?

Zarówno obszar dawcy, jak i obszar biorcy są podatne na zlokalizowane infekcje. Szanse na rozwój poważnej infekcji są minimalne i wynikają zazwyczaj z niewłaściwej higieny lub nadmiernego tworzenia się skorupy. Wysokie napięcie w miejscu dawczym może również powodować wyraźne tworzenie się skorupy. U pacjentów z zakażeniami w miejscu biorczym zwykle występują grudkowo-krostkowe, rumieniowe i wahania, które mogą wskazywać na ropień.

Wymagają czasu

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego przeszczep włosów wymaga czasu, nie jesteś sam. Większość operacji przeszczepu włosów trwa do sześciu miesięcy. Dzieje się tak dlatego, że do przeprowadzenia zabiegu potrzeba pięciu chirurgów i kilku asystentów, z których każdy odgrywa kluczową rolę w procesie. Specjaliści współpracują przy pobieraniu, sortowaniu i wszczepianiu włosów. Ponadto, muszą oni wykonać szereg skomplikowanych procedur, takich jak zmiana kształtu skóry głowy, leczenie utraty włosów i przeszczep włosów.

Inne wpisy:  Na co pomaga botoks na włosy?

Po zabiegu przeszczepu włosów, pacjenci powinni spodziewać się pewnych początkowych efektów ubocznych. Są one jednak tymczasowe i zazwyczaj ustępują w ciągu kilku tygodni. Inne możliwe powikłania mogą obejmować infekcję lub zapalenie. W niektórych przypadkach może dojść do zapalenia mieszków włosowych, co może prowadzić do tymczasowej utraty włosów. Podobnie, źle przeprowadzony przeszczep włosów może uszkodzić otaczające go mieszki włosowe. Z tych powodów lekarze zalecają, aby pacjenci poddawali się temu zabiegowi tylko wtedy, gdy są pewni wyboru chirurga i historii medycznej.

Są bezpieczne

Wiele osób zastanawia się, czy trwałe przeszczepy włosów są bezpieczne. Chociaż nie opublikowano żadnych dużych badań dotyczących wskaźnika sukcesu przeszczepów włosów, kilka mniejszych badań dostarczyło przydatnych informacji. W jednym z badań większość osób, które poddały się zabiegowi FUE połączonemu z przeszczepem włosów ze skóry głowy, była zadowolona ze swoich wyników 2,9 roku po zabiegu. Ogólna satysfakcja z zabiegu wyniosła 8,3 na 10.

Przeszczep włosów jest bezpieczny, ale procedura nie jest pozbawiona ryzyka. Istnieje niewielka szansa, że włosy wypadną, ale będzie to stopniowo zanikać w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Większość włosów zacznie odrastać w ciągu trzech do dziewięciu miesięcy. W pierwszym roku włosy będą cienkie i mogą nie wyglądać całkowicie naturalnie. Po tym czasie mogą zostać przepisane leki, które zapobiegną nowej utracie włosów lub spowolnią ich przerzedzanie.

Inne wpisy:  Dlaczego moje włosy się przetłuszczają? Odpowiedź eksperta

Mogą odrastać włosy

Proces przeszczepu włosów polega na pobraniu przeszczepów włosów z innego obszaru głowy i umieszczeniu ich w miejscu, które ma zostać odrodzone. Lekarz najpierw sterylizuje miejsce, które ma być przeszczepione i stosuje miejscowe znieczulenie. Pacjenci mogą również poprosić o sedację. Zabieg może trwać od czterech do ośmiu godzin, w zależności od wielkości przeszczepów. Po zabiegu niektóre włosy mogą wypaść lub nie pasować do reszty włosów otaczających obszar dawcy.

Istnieje możliwość, że przeszczepione włosy nie “przyjmą się”, co oznacza, że wypadną w ciągu kilku miesięcy. Po zabiegu przeszczepione włosy będą odrastać, zazwyczaj w naturalnym kierunku. Zakorzenienie się przeszczepionych mieszków włosowych trwa około 9 miesięcy. Przeszczep włosów może jednak wymagać wielu operacji i kilku miesięcy rekonwalescencji. W niektórych przypadkach pacjent może być zmuszony do poddania się zabiegowi “retuszu” w celu skorygowania blizn lub ponownego odrostu włosów.

Podobne tematy