Centrum Urody Memo

Miejsce w którym dowiesz się jak dbać o swoje ciało, włosy i paznokcie.

Receptory na stopach – gdzie one są?

Receptory na stopach – gdzie one są?

Istnieje wiele sposobów na zbadanie zdolności mechanosensorycznych stóp. Możesz szukać eksteroceptorów, interoceptorów, proprioceptorów lub receptorów wody powierzchniowej. Jednak w większości badań przyglądano się jedynie zewnętrznej skórze łydki i granicy stopy. Ponadto, wiedza na temat charakterystyki mechanoreceptorów w podeszwie stopy jest ograniczona.

Eksteroreceptory

W organizmie istnieje wiele rodzajów receptorów, w tym eksteroreceptory, które znajdują się w pobliżu bodźców zewnętrznych. Inne rodzaje to receptory somatosensoryczne, które znajdują się w skórze, oraz interoceptory, które znajdują się w pobliżu ruchomych części ciała. Omówimy je bardziej szczegółowo w kolejnych rozdziałach. Stopy nie są wyjątkiem, a wyspecjalizowane receptory znajdują się w wielu różnych miejscach na ciele.

Interoceptory

Ludzie mają dużą sieć interoceptorów we wszystkich częściach ciała, w tym w stopach. Receptory te wysyłają sygnały do mózgu, który interpretuje je jako różne stany organizmu. Na przykład, burczenie w brzuchu może wywołać reakcję w mózgu, przekładającą się na uczucie głodu. Stopy posiadają również interoceptory, które służą do wykrywania ciśnienia, temperatury i bólu.

Stopy człowieka posiadają interoceptory odpowiedzialne za temperaturę. Te komórki czuciowe znajdują się w skórze gładkiej i są odpowiedzialne za wykrywanie temperatury. Stopy te są również wrażliwe na ból i oparzenie. Naukowcy badają te receptory od wielu lat. Opublikowali kilka prac na temat swoich badań. Badania zapewniły ważny krok w zrozumieniu, jak stopy odczuwają ból. Ostatecznie możemy skorzystać z lepszego zrozumienia różnych typów interoceptorów i tego, jak można je wykorzystać do poprawy naszego życia.

Inne wpisy:  Wosk parafinowy do stóp - co daje? Jakie są efekty?

Oprócz odczuwania bólu, dzieci z niskim poziomem interocepcji mogą mieć trudności z rozpoznawaniem i przetwarzaniem informacji sensorycznych. Dzieci takie mogą być łatwo rozpraszane przez nagłe doznania i mogą mieć trudności ze skupieniem się na zadaniach. U dzieci z niedoborem interocepcji mogą również wystąpić zaburzenia odżywiania, problemy behawioralne i zaburzenia emocjonalne. Nauka korzystania z nocnika może być trudna dla dzieci z tym schorzeniem. Jednakże dziecko, które ma normalny poziom interocepcji może nawet nie zdawać sobie sprawy z tego, że jest głodne lub spragnione, dopóki nie będzie całkowicie spragnione.

Proprioceptory

Propriocepcja jest fundamentalną częścią ruchu ludzi i zwierząt. Pomaga nam stabilizować postawę ciała i reagować na perturbacje. Nasze stopy i kostki są wrażliwe na zmiany w długości i pozycji mięśni, a nasze ruchy są stale dostosowywane. Ta zdolność do wykrywania zmian w położeniu kończyn pomaga nam uniknąć potknięć i szybko dostosować pracę mięśni. Proprioceptory przekazują informacje sensoryczne do centralnego układu nerwowego (OUN), który integruje je z informacjami z innych układów sensorycznych w celu koordynacji ruchów ciała.

W naszych stopach znajdują się różne rodzaje proprioceptorów. Niektóre z nich znajdują się w mięśniach, a inne w ścięgnach i więzadłach. Niektóre znajdują się również w torebkach stawowych. Propriocepcja to złożony zmysł, który jest trudny do zmierzenia i zmienia się pod wpływem różnych bodźców. Pomimo swojej złożoności, propriocepcja jest jednym z najbardziej powszechnych i niezrozumiałych obszarów układu sensomotorycznego. Różne typy proprioceptorów pozwalają człowiekowi postrzegać pozycję stawu, siłę i prędkość.

Inne wpisy:  Usuwanie zrogowaciałego naskórka na stopach - opcje zabiegowe

Propriocepcja to zdolność do wyczuwania zmian w pozycji stawu i ruchu. Jest powiązana z układem somatosensorycznym. Układ somatosensoryczny posiada pięć rodzajów receptorów: termoreceptory wykrywają zmiany temperatury ciała, mechanoreceptory wykrywają zmiany mechaniczne w tkankach, proprioceptory wyczuwają zmiany pozycji stawu, a receptory bólu wykrywają bodźce chemiczne. Każdy receptor odbiera inny bodziec i koduje cechy każdego z nich.

Propriocepcja jest ważnym elementem równowagi. Jest to specjalny układ nerwowy, który pomaga nam wykrywać ruchy naszego ciała w przestrzeni. Propriocepcja pozwala nam czuć równowagę, gdy znajdujemy się na nierównej powierzchni lub gdy chodzimy po śliskich powierzchniach. Jeśli nie zwracasz uwagi na te sygnały, brakuje Ci radości z chodzenia lub biegania. Kiedy doświadczasz równowagi i stabilności, to wszystko dzięki propriocepcji.

Receptory wody powierzchniowej

Rozmieszczenie receptorów wody powierzchniowej na stopach jest inne niż na dłoniach. W dłoniach część receptorów skórnych reaguje na niewielkie siły, a inne nie. W przypadku stóp ta różnica nie jest znacząca. Ponadto proporcje poszczególnych typów receptorów nie są takie same. Wynika to głównie z różnic w progach pola recepcyjnego w dłoni i stopach. W niniejszej pracy określono proporcje poszczególnych typów receptorów SA.

Inne wpisy:  Bolące stopy - jak sobie radzić dzięki domowym sposobom

W pięcie znajduje się receptor SAII. W badaniu receptor SAII był stymulowany za pomocą ręcznego przetwornika siły w celu pomiaru aktywności w skórze podeszwowej. Sonda siły była umieszczona prostopadle do powierzchni skóry i została zaprojektowana tak, aby wywołać rozciąganie w różnych kierunkach. SAIIs wykazywały minimalną aktywność wyładowań w tle przed przyłożeniem sondy siłowej i nie ślizgały się, gdy sonda była manipulowana.

Receptory skóry podeszwy stopy mają większe pola receptywne i są zlokalizowane na powierzchni roślinnej okolicy śródstopia. Ponadto, te receptory skórne nie wykazywały aktywności wyładowań w tle, kiedy stopa znajdowała się w pozycji nieobciążonej. Wyniki te sugerują, że receptory skórne stopy mogą być zaangażowane w kontrolę równowagi i ruchu w pozycji stojącej. Konieczne są jednak dalsze badania w celu ustalenia, jak te receptory działają w stopach.

Receptory te zostały wyizolowane z gładkiej skóry stopy. Większość skórnych aferentów była zlokalizowana w podeszwie stopy. Udział receptorów FA był wyższy niż udział receptorów SAII w tym obszarze. Wyniki te sugerują, że odsetek jednostek SAII w podeszwie stopy jest niższy niż w skórze dłoni. Ponadto, skóra gładka i owłosiona różnią się pod względem budowy anatomicznej.

Podobne tematy