Centrum Urody Memo

Miejsce w którym dowiesz się jak dbać o swoje ciało, włosy i paznokcie.

Refleksoterapia – Czym jest ten zabieg? Jak go wykonywać?

Refleksoterapia – Czym jest ten zabieg? Jak go wykonywać?

Refleksoterapia jest komplementarną terapią redukującą stres i zwiększającą krążenie. Ma wiele korzyści i nie powoduje skutków ubocznych. Refleksolodzy używają wykresu, który służy do kierowania ich pracą. Masażyści bez żadnego przeszkolenia w zakresie refleksologii mogą używać rudymentarnej wersji schematu i podstawowych technik do pracy z punktami. Wykres pomaga im osiągnąć właściwy nacisk na punkty refleksologiczne.

Refleksologia jest formą terapii komplementarnej

Refleksologia jest terapią manualną, która polega na stosowaniu nacisku na określone punkty na dłoniach lub stopach. Opiera się ona na przekonaniu, że pewne punkty na dłoniach i stopach odpowiadają różnym organom w organizmie, więc wywieranie nacisku na te punkty jest korzystne dla zdrowia danego obszaru. Technika ta jest podobna do akupunktury, która działa poprzez stymulację określonych punktów na ciele. Refleksologia jest podobna do akupunktury w tym, że wykorzystuje ucisk w celu wywołania stanu relaksu i dobrego samopoczucia. Zabiegi refleksologii w

trwają około godziny i obejmują konsultację, podczas której lekarz zapyta Cię o Twój styl życia i ewentualne dolegliwości zdrowotne. Następnie dokładnie obejrzy Państwa stopy i zastosuje określone techniki stymulowania punktów refleksyjnych w dłoniach i stopach. Metody te są delikatne i nie są szkodliwe. Terapeuta zastosuje również aromaterapię, aby wzmocnić efekt zabiegu. Podczas sesji pozostaniesz w pełni ubrany.

Inne wpisy:  Zstępująca skóra na stopach - dlaczego, jak sobie radzić?

Zmniejsza stres

Refleksologia przynosi wiele korzyści, a jedną z nich jest łagodzenie stresu. Terapeuta będzie masował różne punkty ciała i używał swoich dłoni i palców do stymulowania punktów refleksyjnych. Zabiegowi temu często towarzyszy aromaterapia. Podczas sesji, klienci są zobowiązani do utrzymania ubrania na. To sprawia, że ważne jest, aby nosić wygodne ubrania. Sesja refleksologii trwa około godziny. Zaleca się, aby przed wizytą wykonać relaksujący masaż.

Refleksologia jest sprawdzoną metodą łagodzenia stresu, ponieważ wprowadza ciało w stan całkowitego odprężenia. Zabieg redukuje stres poprzez rozluźnienie napięcia mięśniowego i wzmocnienie funkcji nerwów. Poprawia również krążenie i przepływ krwi, co wpływa na poprawę ogólnego stanu zdrowia. Refleksologia działa dobrze w połączeniu z innymi terapiami i jest powszechnie stosowana w leczeniu raka. Wykazano, że łagodzi niepokój i ból, co czyni ją doskonałym sposobem na zmniejszenie stresu i poprawę zdrowia.

Zwiększa krążenie

Refleksoterapia zwiększa krążenie poprzez stymulację różnych punktów na ciele. Dzięki temu poprawia się przepływ krwi do różnych organów, co skutkuje lepszym dotlenieniem i szybszym gojeniem się urazów. Krążenie krwi poprawia również metabolizm oraz usuwanie toksyn i obcych elementów. Jest również skuteczne w zmniejszaniu bólów głowy i napięcia mięśni. Terapia ta nie jest szkodliwa dla organizmu. Dlatego jest bardzo przydatna zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Refleksologia jest bezpieczna i skuteczna, ale nie powinny jej próbować osoby z obrzękami lub innymi chorobami powodującymi zatrzymywanie płynów.

Inne wpisy:  Egzema na stopach - jak wygląda? Jakie są przyczyny?

Refleksologia pomaga również obniżyć ciśnienie krwi poprzez stymulację odruchu stopy, punktu dziadka wnuka, znajdującego się na wewnętrznej stronie stopy, w pobliżu dużego palca. Obszar ten jest traktowany przez zastosowanie delikatnego ucisku i nakładanie ciepłego oleju. Zabieg jest pomocny dla kobiet cierpiących na PMS, menopauzę lub choroby nerek. Wykazano, że refleksologia obniża ciśnienie krwi i zmniejsza poziom trójglicerydów. Efekty refleksologii mogą rozciągać się na inne obszary ciała, w tym na kolano i biodro.

Nie ma skutków ubocznych

Refleksologia jest ogólnie uważana za bezpieczną metodę terapeutyczną. Praktyka opiera się na fałszywym przekonaniu, że każdy organ w ciele ma odpowiadającą mu strefę odruchową na podeszwie stopy lub dłoni. Wywieranie nacisku na odpowiednią strefę odruchową ma leczyć dolegliwości i uzdrawiać dany organ. Jednak praktyka refleksologii może mieć skutki uboczne dla osób cierpiących na schorzenia dotyczące narządów, stóp lub głowy.

Jedno z badań wykazało, że refleksologia może poprawić jakość życia kobiet chorych na raka. Stosowano ją w leczeniu pacjentek chorych na raka, które przechodziły chemioterapię i terapie hormonalne. Stwierdzono, że kobiety, które poddały się terapii refleksologicznej, miały mniejszą duszność. Duszność jest jednym z najczęstszych skutków ubocznych chemioterapii lub terapii hormonalnej. Ponadto kobiety poddane refleksoterapii były w stanie łatwiej wykonać codzienne zadania.

Inne wpisy:  Choroby skóry stóp

Nie jest odpowiednia dla każdego

Refleksologia przynosi wiele korzyści, w tym zapobiega chorobom i pomaga organizmowi zachować równowagę. Opiera się na tradycyjnej medycynie chińskiej, a praktycy pracują nad osiągnięciem homeostazy, czyli równowagi w organizmie. Jest to ważna koncepcja dla wszystkich ludzi, ponieważ brak równowagi jest podstawową przyczyną wszystkich chorób. Zabieg ten jest uważany za terapię uzupełniającą, co oznacza, że powinien być stosowany obok medycyny konwencjonalnej. Powinien być wykonywany pod nadzorem specjalisty medycznego.

Refleksologia nie jest odpowiednia dla każdego. Chociaż refleksologia jest doskonałym sposobem na relaks i przywrócenie równowagi w organizmie, nie powinna być stosowana u osób, które są w ciąży, mają złamane kości lub cierpią na brodawki. Refleksologia nie jest szeroko dostępna w ramach NHS, choć czasami jest oferowana na oddziałach leczenia raka w szpitalach. Wiele osób decyduje się jednak płacić za ten zabieg prywatnie. Jeśli jednak cierpisz na jakiekolwiek schorzenia, powinieneś poinformować o tym swojego lekarza, aby mógł on ocenić, czy refleksologia jest dla Ciebie odpowiednia.

Podobne tematy