Centrum Urody Memo

Miejsce w którym dowiesz się jak dbać o swoje ciało, włosy i paznokcie.

Usuwanie zrogowaciałego naskórka na stopach – opcje zabiegowe

Usuwanie zrogowaciałego naskórka na stopach – opcje zabiegowe

Leczenie zrogowaciałej skóry stóp jest bardzo częstym problemem medycznym. Stan ten pojawia się na stopach z powodu występów kości stóp i przerostów skóry. Nacisk ten powoduje aktywność keratolityczną w skórze, znaną również jako fizjologiczna hiperkeratoza. Opcje leczenia tego stanu obejmują różne metody. Czytaj dalej, aby poznać różne dostępne dla Ciebie opcje.

Rogowacenie łojotokowe

Jeśli cierpisz na hiperkeratozę, możesz rozważyć zastosowanie miejscowego sterydu, który pomoże rozbić keratynę. Jest to powszechne leczenie schorzenia stóp spowodowanego nadmiarem keratyny. Miejscowa aplikacja sterydów zwiększy zawartość wody w skórze. Będzie to również zmiękczyć i zrzucić grubą skórę. Kuracja sterydowa będzie trwała od jednego do dwóch tygodni.

Stan ten można usunąć bez uszkodzenia otaczającej skóry. Istnieje kilka metod, aby to zrobić. Można zdecydować się na wycięcie goleni lub elektrodessication. Każda z tych procedur może spowodować powstanie niewielkich blizn. Lekarz może usunąć narośl w celu wykonania biopsji. Jeśli preferowane jest wycięcie z goleniem, wiąże się to z dłuższym okresem rekonwalescencji i większym bólem.

Jedna 43-letnia kobieta zgłosiła się z poważnym łuszczeniem się i suchością na piętach, które przypisywała hiperkeratozie. Problem ten występował u niej od kilku lat, z zaostrzeniami w miesiącach zimowych. Przepisano jej preparat w postaci kremu z 6% kwasem salicylowym. Pacjentka została oślepiona co do tego, na której stopie ma problem i podała, że była to stopa prawa.

Przyczyna hiperkeratozy nie jest znana, ale unikanie obuwia nadmiernie ocierającego stopy może pomóc w jej zapobieganiu. Jeśli jednak cierpisz na tę przypadłość, może ona prowadzić do przewlekłej egzemy. Jeśli obawiasz się, że możesz mieć tę chorobę skóry, podolog może pomóc Ci ustalić najlepsze leczenie. Jeśli nie chcesz przechodzić przez bolesne leczenie, możesz spróbować użyć moleskinu lub pilnika do usuwania martwego naskórka.

Podczas konsultacji lekarz zapozna się z Twoją historią i omówi wszelkie objawy, których możesz doświadczać. Przeprowadzi również badanie skóry i ewentualnie wykona inne testy w celu zdiagnozowania problemu. Jeśli stan jest bardziej zaawansowany, może być konieczne wykonanie biopsji w celu potwierdzenia diagnozy. Ponadto, biopsja skóry może być konieczna do określenia, czy ma Pan/Pani formę rogowacenia aktynicznego.

Inne wpisy:  Obtarte stopy od butów - jak sobie radzić?

Rogowacenie niezwiązane z uciskiem

Hiperkeratoza na stopach jest schorzeniem skóry, które może być spowodowane przez wiele czynników. Pomocne mogą być podstawowe zabiegi pielęgnacyjne, które zapobiegają nadmiernemu wysuszeniu skóry i sprzyjają jej złuszczaniu. Można również stosować mydła i środki czyszczące o określonych poziomach pH. Stosowanie emolientów lub miejscowych środków keratolitycznych może zmniejszyć występowanie hiperkeratozy. Niektóre przypadki mogą wymagać użycia dłuta do usunięcia zmienionego obszaru. Jeśli leczenie nie przynosi rezultatów, można przepisać kortykosteroidy na jeden do dwóch tygodni w celu leczenia hiperkeratozy.

Modzele są powszechne zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wyglądają jak grube, szorstkie płaty skóry bez centralnego rdzenia. W większości przypadków rozwijają się na spodzie stóp i w okolicy śródstopia, gdzie są najbardziej rozpowszechnione. Modzele mogą być bolesne i mogą być osłabiające. Ponieważ skóra na spodzie stóp jest cienka i delikatna, jest podatna na infekcje.

Istnieją cztery główne rodzaje modzeli: powierzchowne, nie dające się usunąć i bolesne. Zazwyczaj powstają w wyniku ucisku i siły ścinającej. W wielu przypadkach skóra właściwa wytwarza więcej skóry w miejscach dużego nacisku lub siły ścinającej. Modzele te występują na palcach i stopach. Nieleczone mogą przejść w czerniaka amelanotycznego i inne niebezpieczne schorzenia.

W niektórych przypadkach konieczna będzie biopsja dotkniętego obszaru. Może ona ujawnić leżące u podstaw problemy kostne lub guzy. Biopsja może również ujawnić stan objawowy, taki jak rogowacenie aktyniczne. Jednak większość przypadków może być zdiagnozowana poprzez badanie fizyczne i wywiad medyczny. Dalsze badania diagnostyczne mogą być konieczne, jeśli objawy utrzymują się przez ponad sześć miesięcy lub rok.

Na stopach może wystąpić inny rodzaj zmiany keratotycznej. Nazywa się ona keratoma plantare sulcatum i charakteryzuje się okrągłymi wgłębieniami. Zmiana ta najczęściej występuje na palcach, zwłaszcza na grzbietach stawów międzypaliczkowych. Objawy mogą obejmować ból i podrażnienie. Nieleczona może prowadzić do powstania blizny i może być trudna do leczenia.

Inne wpisy:  Swędzenie stóp w czasie ciąży

Elektrodessication and curettage

Jeśli masz zrogowaciały naskórek na stopach, możesz skorzystać z elektrodessication and curettage. Zabieg ten, który może wykonać dermatolog, polega na usunięciu nieprawidłowych komórek skóry i zmian chorobowych za pomocą ostrej kirety. Rana jest następnie kauteryzowana i pozostawiona do zagojenia w ciągu kilku tygodni. Zabieg jest bezbolesny, a ryzyko z nim związane jest bardzo niewielkie.

Procedura ta jest powszechnie stosowana w przypadku raka kolczystokomórkowego, który jest rodzajem raka przedrakowego. Nie jest jednak tak skuteczna w przypadku raka mieszków włosowych. Większość lekarzy wykonuje elektrodesykację i kiretaż na tułowiu, górnej części ramion i plecach. Elektrodesykacja może spowodować powstanie dużej blizny.

Zabieg nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku zmian wysokiego ryzyka. Zabieg ma 27% odsetek nawrotów i nie powinien być wykonywany na zmianach wysokiego ryzyka. Jest to jednak dobra opcja dla pacjentów, którzy nie są w stanie tolerować bardziej inwazyjnych procedur. Ponadto jest to opłacalna i skuteczna metoda leczenia niektórych typów raka skóry.

Procedura ta jest często procedurą ambulatoryjną. Wykonuje się ją w gabinecie lekarskim. Podczas zabiegu pacjentowi podaje się leki w celu znieczulenia danego obszaru. Następnie lekarz użyje ostrej kirety, aby zeskrobać zrogowaciały naskórek aż do podstawy. Obszar ten zostanie następnie poddany kauteryzacji, aby zmniejszyć krwawienie i zwiększyć prawdopodobieństwo udanego usunięcia. Zazwyczaj zabieg ten jest najlepiej stosowany w przypadku powierzchownych raków podstawnokomórkowych i płaskonabłonkowych, które nie mają znacznego ryzyka nawrotu. Ponadto, elektrodysykacja jest doskonałą opcją dla nowotworów na dłoniach i stopach.

Brodawki Plantar

Jednym z najczęstszych problemów stóp jest hiperkeratoza. Stan ten charakteryzuje się nadmiernym wzrostem keratyny na zewnętrznej warstwie skóry. Chociaż keratyna jest naturalnym mechanizmem ochronnym, jej nadmierny wzrost może prowadzić do bólu stóp i innych problemów. Na przykład, nadmierna keratyna może tworzyć się na punktach nacisku na podeszwie, utrudniając stopie odczuwanie urazów lub infekcji.

Inne wpisy:  Plaster na stopę z imbirem - What Gives?

Brodawki mogą być bolesne i trudne do leczenia. Istnieje kilka metod leczenia brodawek, w tym chirurgii laserowej, elektrochirurgii i produktów zamrażania bez recepty. Chirurgia laserowa wykorzystuje światło o dużej intensywności do zabicia tkanki wewnątrz brodawki. Korzystanie z produktów zamrażania bez recepty może spowodować brodawki umrzeć. Preparaty kwasu salicylowego są kolejną opcją. Mogą one być stosowane do obszaru dotkniętego i dislodge kurzajki. Zniknięcie brodawki trwa kilka tygodni.

Jeśli zauważysz pogrubioną skórę na stopach, być może nadszedł czas, aby skonsultować się z dermatologiem. Wiele z tych stanów jest tymczasowych, ale mogą one być również przyczyną innych problemów. Jeśli obawiasz się, że stan skóry jest poważny, możesz skonsultować się z lekarzem lub dermatologiem, aby upewnić się, że problem nie jest czymś poważniejszym. Jeśli masz alergię, lekarz może zalecić wizytę u alergologa lub leczenie zapalenia skóry, aby upewnić się, że nie jesteś uczulony na nic innego.

Inną opcją jest zastosowanie domowych środków do usuwania zrogowaciałej skóry na stopie. Środki domowe mogą pomóc zmniejszyć rozmiar modzeli, które są twarde i bolesne zgrubienia na spodzie stóp. Moczenie w ciepłej wodzie może również zmiękczyć modzele. Inną opcją jest stosowanie balsamów antybakteryjnych w celu zwalczania infekcji. Dzięki temu zabiegowi uzyskasz gładkie, piękne stopy!

Pierwszym krokiem w leczeniu modzeli jest konsultacja z podologiem. Często zdarza się, że modzele same nie ulegają poprawie. Zazwyczaj powodują one znaczny ból, dlatego należy jak najszybciej zgłosić się na leczenie. W niektórych przypadkach modzele są objawem innych schorzeń. Jeśli modzele powodują ból, skonsultuj się z podologiem w celu postawienia diagnozy.

Podobne tematy