Centrum Urody Memo

Miejsce w którym dowiesz się jak dbać o swoje ciało, włosy i paznokcie.

Niebieski paznokieć – dlaczego tak się dzieje?

Niebieski paznokieć – dlaczego tak się dzieje?

Niebieski paznokieć jest spowodowany ekspozycją na niskie temperatury. Kiedy temperatura jest niska, naczynia krwionośne w skórze pod paznokciami zwężają się, powodując, że łożysko paznokcia staje się niebieskie. Ogranicza to przepływ krwi, utrudniając dotarcie krwi bogatej w tlen do skóry. Stan ten jest przejściowy, ale możesz spróbować go uniknąć, ubierając się ciepło, gdy temperatura jest niska. Jeśli nie masz niebieskich paznokci, nie martw się – istnieją sposoby leczenia tego problemu.

Symptomy

Chociaż widok niebieskich paznokci może być niepokojący, ten nietypowy kolor może być objawem poważnego problemu medycznego. Może to być znak, że w Twojej krwi znajduje się niski poziom tlenu i ważne jest, abyś poddał się kontroli lekarskiej w celu ustalenia przyczyny. Kilka podstawowych warunków zdrowotnych może również spowodować, że paznokcie staną się niebieskie, w tym choroby płuc i niewydolność serca.

Sinica może być spowodowana przez kilka różnych stanów chorobowych. Jeśli paznokcie są jedyną częścią ciała dotkniętą tym problemem, istnieje kilka objawów, których należy szukać. Palec serdeczny może wskazywać na problem z sercem lub z układem oddechowym. W przypadku sinicy należy szukać pomocy medycznej. Jeśli występuje na dłoniach, niebieskie paznokcie mogą być również oznaką poważnego stanu zdrowia, takiego jak zatorowość płucna.

Wśród najczęstszych przyczyn niebieskich paznokci jest zakażenie COVID. Jeśli dotyczy ona paznokci, może prowadzić do powstawania pod nimi bolesnych miejsc, a nawet może prowadzić do deformacji. Jeśli przebarwienie paznokci jest poważne, może prowadzić do ich utraty. Inne przyczyny odbarwionych paznokci to brodawki wirusowe, zakażenie zastawki serca lub niepożądane reakcje na niektóre leki. W niektórych przypadkach sinica może wskazywać na poważniejszy stan, taki jak choroba wątroby lub żółtaczka.

Niebieski paznokieć może być spowodowany hiperpigmentacją paznokcia, chorobą podstawową lub zaburzeniem dziedzicznym. Żółte paznokcie są zazwyczaj oznaką infekcji grzybiczej, choć żółte paznokcie są oznaką poważniejszego stanu. W niektórych przypadkach mogą być oznaką niedożywienia lub grzyba. Żółte i czarne paznokcie mogą świadczyć o chorobach serca lub płuc. Niektóre leki mogą prowadzić do odbarwionych paznokci, a niektóre są niebezpieczne do przyjmowania.

Innym czynnikiem, który może wskazywać na obecność choroby, jest kolor paznokci. Chociaż niektóre z tych stanów są łagodne, zmiany na paznokciach mogą wskazywać na poważną chorobę. Na przykład białe paznokcie są objawem cukrzycy i choroby nerek. Podobnie, czerwone i żółte paznokcie mogą wskazywać na zaburzenia pracy nerek lub wątroby. Jeśli zauważysz na swoich paznokciach żółte lub brązowe plamy, może to być oznaka łuszczycy.

Inne wpisy:  Jak wykonać manicure tytanowy

Inny stan charakteryzujący się niebieskimi paznokciami jest znany jako paznokcie Lindsaya. Paznokcie Lindsay są żółte lub zielonkawe, z różową lub brązową częścią. Paznokcie Lindsaya wskazują na niewydolność nerek lub stan mocznicowy. Żółte paznokcie są również związane z obrzękiem limfatycznym lub trudnościami w oddychaniu. Są one częstymi objawami niektórych chorób. Istnieje również kilka niedoborów żywieniowych, które mogą powodować zmiany w kolorze paznokci.

Krwawienie jest również potencjalnym objawem. Bezpośrednie uderzenie w paznokieć może prowadzić do powstania krwiaka, który osłabia łożysko paznokcia. Te powtarzające się mikrourazy ostatecznie osłabiają łożysko paznokcia. Pomimo faktu, że niebieskie paznokcie mogą pojawić się natychmiast po zdjęciu butów, może to potrwać 12 miesięcy, aby się oczyścić. Ważne jest również, aby wiedzieć, że paznokcie rosną około 1 mm na miesiąc.

Przyczyny

Niebieski paznokieć może być oznaką słabego krążenia. Ma to miejsce, gdy krew nie przenosi wystarczającej ilości tlenu do opuszków palców. Chociaż niskie temperatury są często winowajcą, inne warunki zdrowotne mogą również spowodować, że Twoje paznokcie staną się niebieskie. W takich przypadkach należy skontaktować się z lekarzem, aby ustalić podstawową przyczynę. Warunki te mogą być od drobnych do poważnych i mogą obejmować od urazów do problemów z hemoglobiną. Ważne jest, aby znać przyczyny niebieskiego paznokcia, aby można było szukać odpowiedniego leczenia.

Jedną z częstych przyczyn niebieskiego paznokcia jest niewydolność serca. Stan ten może wpływać na naczynia krwionośne w sercu i płucach. Krew zawierająca dużą ilość tlenu jest ciemniejsza niż krew z niskim poziomem tlenu. Może to powodować, że krew pod paznokciem wydaje się niebieska. Możliwe jest również wystąpienie niebieskiego paznokcia, jeśli cierpisz na astmę. W takich przypadkach jedynym sposobem leczenia niebieskich paznokci jest leczenie choroby podstawowej, która może być leczona lekami.

Chociaż niebieski paznokieć jest nieestetycznym objawem, należy go traktować poważnie. Jeśli towarzyszą mu inne objawy, takie jak drętwienie rąk i ramion, ważne jest, aby szukać pomocy medycznej. Może to wskazywać na podstawowy stan zdrowia, taki jak choroba płuc lub wrodzona choroba serca. W przypadku wystąpienia tych objawów należy natychmiast skontaktować się z lekarzem. Jeśli nie zostanie podjęte leczenie, problem może się pogłębić.

Inne wpisy:  Zielona bakteria na paznokciach - jak sobie radzić?

Inne przyczyny niebieskiego paznokcia to uraz, zakażenie lub uszkodzenie obszaru pod paznokciem. Skóra pod paznokciem jest niezwykle cienka i może łatwo krwawić. Może również dojść do powstania krwiaka. Kiedy to się stanie, może to spowodować, że paznokieć stanie się odbarwiony i luźny. Jeśli niebieski paznokieć jest spowodowany urazem, może być konieczne przyjmowanie antybiotyków w celu leczenia infekcji. Jeśli infekcja nie ustąpi, lekarz może zalecić operację.

Podczas gdy najczęstszą przyczyną niebieskiego paznokcia jest uraz, istnieją inne przyczyny, które mogą być nieco bardziej poważne. Uraz może spowodować koagulację krwi w miejscu urazu. Skoagulowana krew może przez jakiś czas pozostać uwięziona pod paznokciem. Kiedy krążenie krwi się zwiększy, paznokieć powinien wrócić do swojego różowego, naturalnego stanu. Lekarz może również zalecić środki przeciwbólowe, jeśli odczuwasz silny ból.

Skrzep krwi może spowodować, że paznokcie staną się niebieskie. Nazywa się to zatorowością płucną i jest niebezpieczne w jednym na trzy przypadki. Ten rodzaj przebarwienia paznokci jest oznaką choroby, dlatego ważne jest, aby natychmiast szukać pomocy medycznej. Czasami odbarwiony paznokieć jest oznaką niedożywienia lub stanu chorobowego. Na szczęście większość przypadków przebarwień jest łagodna i może być leczona za pomocą środków domowych lub procedur medycznych.

Leczenie

Niebieski paznokieć może być objawem poważniejszego problemu zdrowotnego, takiego jak choroba serca. Jeśli zauważysz niebieski paznokieć, natychmiast poszukaj pomocy medycznej. Jeśli stan jest poważny, zadzwoń pod numer 911. Twoje paznokcie mogą również stać się niebieskie, jeśli masz leżący u podstaw problem zdrowotny, taki jak stan płuc. Oto kilka sposobów leczenia niebieskiego paznokcia. Lekarz może przepisać leki lub zasugerować zmianę stylu życia, aby pomóc Twoim paznokciom odzyskać zdrowie.

Po pierwsze, lekarz powinien określić podstawową przyczynę niebieskiego paznokcia. Sinica jest stanem, w którym we krwi nie ma wystarczającej ilości tlenu. Stan ten może być spowodowany przez kilka rzeczy, w tym zimną pogodę lub słabe krążenie. Inne problemy zdrowotne, które mogą powodować sinicę to methemoglobinemia, zatrucie tlenkiem węgla, polytemia vera i zjawisko Raynauda.

Inne wpisy:  Jak przedłużać paznokcie w domu

Jeśli masz krwiaka podpaznokciowego, Twój lekarz pierwszego kontaktu lub centrum opieki pilnej może być w stanie wykonać prosty zabieg w celu odprowadzenia krwi. Jeśli masz dodatkowe urazy, odwiedź chirurga ręki. Krwawienie w łożysku paznokcia potrzebuje 48 godzin, aby zakrzepnąć, więc jeśli będziesz czekać zbyt długo, możesz ryzykować, że krwawienie przedostanie się do otaczającej tkanki. Niezależnie jednak od przyczyny, może być ono bolesne i nieestetyczne.

Jeśli Twój paznokieć jest częściowo lub całkowicie niebieski, powinieneś natychmiast skonsultować się z lekarzem. Lekarz może przepisać lek na receptę o nazwie CyF. Lek ten jest powszechnie stosowany w leczeniu choroby minimalnych zmian zależnej od kory (CCMD). Lek ten powoduje niebieską pigmentację paznokci, która jest często związana z innymi stanami chorobowymi. Jest to również związane z antybiotykami, takimi jak imipramina. W niektórych przypadkach lek może prowadzić do rozwoju grzbietu lub rozdwojenia paznokcia. Jeśli przebarwienie jest łagodne, zniknie z czasem.

Jeśli paznokieć jest uniesiony, zastąp go bandażem i jak najszybciej udaj się do lekarza. Jeśli paznokieć jest oddzielony od łożyska, nie przylgnie ponownie do łożyska i trzeba go wymienić. Jeśli zauważysz krew pod paznokciem, może to być spowodowane złamaniem kości lub rozerwaniem tkanki. W takim przypadku lekarz powinien zbadać paznokieć i stwierdzić, czy wymaga on usunięcia lub dalszego leczenia. Oprócz usunięcia krwi, może być konieczna konsultacja z lekarzem w celu ustalenia przyczyny niebieskiego paznokcia. Jeśli pacjent był niedawno szczepiony przeciwko tężcowi, również powinien skonsultować się z lekarzem w celu oceny.

Jeśli podejrzewasz, że krwawienie w paznokciu jest krwotokiem, lekarz może zalecić odsączenie krwi i utworzenie otworu w paznokciu. Do wykonania zabiegu można użyć igły medycznej, spinacza do papieru lub elektrokauteryzacji. Lekarz może zastosować krem z antybiotykiem do dotkniętego obszaru. Następnie, lekarz zastosuje mały bandaż nad paznokciem. W większości przypadków przebarwienie zniknie w ciągu kilku tygodni. Jeśli jednak spowodowało ono pewne uszkodzenia w łożysku paznokcia, może to potrwać dłużej.

Podobne tematy